بلاگ

ترولی یا چرخ دستی چیست ؟

ترولی یا چرخ دستی چیست ؟

ترولی و یا چرخ دستی وسیله چرخ داری است که برای جابجایی و حمل انواع کالاها و قطعات در محیط های مختلفی مانند کارخانه ها، فروشگاه ها (ترولی فروشگاهی)، تولیدی، انبارها، بیمارستان‌ها ( ترولی بیمارستانی)، هتل ها ( ترولی هتلی)، سالن های کارگاهی(ترولی کارگاهی)، سالن های عمومی و… کاربرد دارد.
این وسیله با داشتن چهار چرخ و وزن سبک به راحتی می‌توانند وسایل را حمل و جابجا کند و در صنعت فروشگاه ها و هایپرمارکت ها نیز به چندین نوع مختلف نظیر چرخ خرید فروشگاهی استفاده می شوند.

مزایای استفاده از ترولی یا چرخ دستی

صرفه جویی در فضای حمل و نقل و نیروی کار

در مکان های مختلف مانند هتل ها با استفاده از این چرخ ها نیاز به نیروی کار زیاد برای جابجایی و حمل وسایل نیست. همچنین به دلیل سرعت بالا و جابجایی سفارشات در حداقل زمان، به دست مشتریان می رسد.

انعطاف پذیری بالا

قطعات ترولی را می‌توان تغییر داد و جابه‌جا کرد. همچنین می‌توان طبقات محافظ را جهت حمل وسایل و ظروف شکستنی و جلوگیری از افتادن آنها در چهار لبه‌ی آن نصب کرد.

سهولت در شستشو و تمیز کردن

به دلیل جابجایی و حمل دارو و مواد غذایی و… طبقات ترولی کثیف می‌شود و باید در روز تمیز شوند. به خصوص در بیمارستان ها که احتمال انتقال بیماری وجود دارد اهمیت بیشتری دارد که با توجه به اینکه از جنس فلز و عموما استیل و ضد زنگ هستند این کار به راحتی صورت می‌گیرد و تمیز می‌شوند. البته در بیمارستان ها بهتر است برای جلوگیری از ایجاد باکتری از مواد ضد عفونی کننده نیز استفاده شود.

استحکام و مقاومت بالا

به دلیل استفاده از فلز های مقاوم و ضخیم از استحکام بالایی برخوردار هستند و از فرو رفتگی یا شکستگی جلوگیری می‌کند. البته اندازه چرخ ها با توجه به ظرفیت ترولی کوچک یا بزرگ هستند. این چرخ ها از جنس پلاستیک فشرده و مقاوم است که با حمل بار سنگین شکسته نمی‌شوند و بدون صدا و روان هستند.

انواع ترولی و کاربرد های آن

ترولی ها بر اساس نوع کاربری و مکان مورد استفاده به گونه های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند:

ترولی نظافتی

به دلیل سهولت در حمل ابزار و نگهداری آن ها از این نوع ترولی استفاده می‌شود. این مدل از ترولی قابلیت نگهداری و تفکیک آب تمیز و کثیف را دارد.
در بسیاری از رستوران ها، هتل ها، تالارها، پاساژ ها و… کاربرد دارد.

ترولی بیمارستانی

در بیمارستان ها و محیط های درمانی جهت حمل وسایل پزشکی و در کنار تخت بیماران به منظور قرار دارن دستگاه تنفس و سرم ها و در اتاق عمل برای چیدمان و حمل ابزار پزشکی، همچنین برای انتقال داروی بیماران نیز استفاده می‌شود. جنس بدنه این مدل از مواد آنتی باکتریال است تا مانع از جذب و انتشار میکروب ها در بیمارستان شود.

ترولی خدمات

در هتل ها برای انجام خدماتی مانند شارژ لوازمی که مورد نیاز است مانند حوله، شامپو، ملحفه و… همچنین جهت سرو غذا در اتاق ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد دیگری که این مدل دارد جهت نظافت اتاق ها و راهروها استفاده می‌شود.

ترولی حمل چمدان

از این مدل برای راحت تر حمل کردن بار مسافران در فرودگاه ها و هتل ها استفاده می‌شود که با استحکام بالایی که دارد می‌تواند تا 200 کیلوگرم بار را تحمل کند. دارای ضربه گیر پلاستیکی به دلیل جلوگیری از آسیب دیدگی بار و سیستم ترمز و… که با وزن کمی که دارد بار را به راحتی انتقال می‌دهد.

ترولی رستورانی

برای نگهداری و حمل غذا و ظروف از ترولی رستورانی استفاده می‌شود که بر حسب نیاز می‌توان از سیستم های سرمایشی یا گرمایشی به کار رفته در آن استفاده کرد. به عنوان مثال برای نوشیدنی ها از سیستم سرمایشی و برای جلوگیری از سرد شدن غذا هنگام سرو آن می‌توان سیستم گرمایشی آن را فعال کرد. همچنین برای جمع اوری ظروف کثیف و حمل مواد و غذا در کنار آن از سبد استفاده شده است.

ترولی فروشگاهی

در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای برای حمل کالاهای خریداری شده توسط مشتریان از ترولی های فروشگاهی استفاده می‌شود. زیرا با استفاده از این وسیله حمل کالا ها بسیار راحت تر شده و تردد بین قفسه های فروشگاهی راحت تر شده و با آرامش بیشتری انجام میگیرد.

ترولی آرایشگاهی

از ترولی آرایشگاهی برای نگهداری وسایلی مانند انواع قیچی ها، سشوار، شانه ها و… استفاده می‌شود و آرایشگر می‌تواند همه ابزار را یک جا و منظم در اختیار داشته باشد.

ترولی باربری

برای انتقال بار در انبار ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و قابلیت حمل بارها تا وزن 500 کیلو گرم دارد. ترولی دو چرخ همچنین می‌تواند بار را بر روی پله حمل کند‌. از جمله مدل های دیگر آن می‌توان به کپسول بر، بشکه بر و… اشاره کرد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با ما