انواع چیدن در انبار: مراحل و کلیدهای بهینه سازی آن

انواع چیدن در انبار: مراحل و کلیدهای بهینه سازی آن

در انبارهای لجستیک دو نوع مختلف ذخیره سازی وجود دارد، اول، ذخیره سازی برای بارهای سنگین به طور کلی با استفاده از راه حل های قفسه بندی پالت و دوم، ذخیره سازی دستی یا راه حل های چیدن برای بارهای سبک تر.

ما به مفهوم چیدن در لجستیک، انواع چیدن و مراحل آنها و همچنین راه حل های اصلی که این نوع ذخیره سازی را امکان پذیر می کند، خواهیم پرداخت.

معنای چیدمان در تدارکات چیست؟

در لجستیک، چیدن به عنوان سازماندهی و آماده سازی در زنجیره تامین یک محصول یا سفارش شناخته می شود.

بخش قابل توجهی از هزینه در عملیات و فرآیندهای لجستیک را نشان می دهد، زیرا شامل اقدامات متعددی مانند انجام سفارش، از جمله بسته بندی و برچسب زدن، کنترل و جابجایی سفارش و غیره است.

توجه به کیفیت این فرآیند بسیار مهم است، زیرا هر چه بهینه سازی آن بیشتر باشد، آماده سازی و نتایج سریعتر و در نتیجه رضایت مشتری بیشتر و خطاهای کمتر و هزینه کمتر می شود.

در صورت معیوب بودن یا هر گونه خطا و آسیب، هزینه های لجستیک معکوس و هزینه فرصت افزایش می یابد. اگر شرکت برنامه ریزی استراتژیک خوبی نداشته باشد یا فاقد نیروی انسانی باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد. این مشکل باعث تاخیر در زمان تحویل سفارش و کاهش رضایت مشتری می شود.

به حداقل رساندن زمان انجام این عملیات و انجام صحیح آنها منجر به ایجاد راه حل های پیچیده و موثر در انتخاب شرکت ها شده است.

مراحل چیدمان در انبار یا مرکز تدارکات

در بالا توضیح داده شد که نجوه چیدمان محصولات و کالاها شامل چندین عمل است که در زیر خلاصه می شود:

 • آماده سازی

این برنامه ریزی اولیه است که در آن تمام داده های سفارش جمع آوری می شود و منابع به عنوان مثال، یادداشت های تحویل، مکان و تقسیم بندی آنها اختصاص می یابد. عناصر یا منابع مورد استفاده برای این آماده سازی انواع پالت، لیفتراک، تجهیزات و غیره خواهد بود.

 • مسیرها

اپراتورها در اطراف راهروهای انبار حرکت می کنند تا سفارشات یا محصولات را پیدا کنند. این مرحله می تواند بیشترین زمان را بگیرد. مسیرهایی که طی می کنند به شرح زیر خواهد بود: از ایستگاه کاری آنها تا مکان هایی که هر محصول یا سفارش در آن قرار دارد و از محل آخرین سفارش تا منطقه آماده سازی سفارش.

 • حذف

اگر محصولات بر اساس برچسب ها طبقه بندی شده باشند، به خوبی قرار بگیرند و جمع آوری شوند، این مرحله سریع تر و چابک تر خواهد بود. پس از یافتن آنها، مقدار درخواستی گرفته می شود و در حمل و نقل انتخابی قرار می گیرد. دانستن اینکه آیا به نردبان، لیفتراک و غیره نیاز خواهد بود، ضروری خواهد بود.

 • تایید

این مرحله نهایی است که در آن سفارش تکمیل می شود. ابتدا بررسی می شود تا ببینیم همه چیز مطابق خواسته است. این نیز به مراحلی تقسیم می‌شود که از آماده‌سازی سفارش برای اطمینان از ایمن بودن آن، بسته‌بندی و وزن کردن آن، چسباندن برچسب با داده‌های مربوطه و در نهایت انتقال بسته به منطقه حمل و نقل با در نظر گرفتن حامل‌ها و مقصدهای مختلف شروع می‌شود.

انواع چیدمان

انواع چیدن را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

چیدمان اپراتور به مسئول

در این نوع چیدمان یک اپراتور مسئول انجام دادن سفارش ها خواهد بود به این معنا که اپراتور در انبار گشته و محصولات را جستجو می نماید. این نوع چیدمان به چهار گروه طبقه بندی می شود:

 • چیدن سطح کف: محصولات بر روی پالت های روی زمین قرار می گیرند و آماده سازی سریعتر سفارش را فراهم می کنند، زیرا هیچ نوع ماشین دیگری برای جمع آوری آن مورد نیاز نیست و اپراتور قادر است همیشه محصول را ببیند تا از هرگونه خطا جلوگیری کند.
 • چیدن در سطوح پایین: این سطح بالاتر از سطح کف است و نمی تواند از ارتفاع شانه اپراتور بیشتر شود، زیرا اپراتور با پای پیاده و بدون هیچ نوع ماشینی برای جمع آوری محصول در انبار حرکت می کند. دسترسی به این سطح نیز باید آسان باشد و اطمینان حاصل شود که زمان کمتری تلف می شود.
 • چیدمان در سطوح متوسط: این سطح از ارتفاع شانه اپراتور تا بالاتر، بدون بیش از چهار متر ارتفاع متغیر است. کالاهایی که در این ارتفاع قرار دارند کمترین تقاضا را خواهند داشت، زیرا برای دسترسی به آنها به ماشین آلات و زمان نیاز دارند.
 • چیدن در سطوح بالا: در این ارتفاعات می توان از فضاها به صورت عمودی تا حداکثر ارتفاع قفسه استفاده کرد. برای دسترسی به آنها هم ماشین آلات تخصصی و هم زمان نیاز است. همانند سطوح میانی، در اینجا نیز کالاهایی که کمترین درخواست را دارند، بر اساس فضاها، دسته ها، راهروها و غیره قرار می گیرند و سازماندهی می شوند.

چیدمان محصول به اپراتور

در اینجا دستگاهی است که فرآیند چیدن را انجام می دهد. اپراتور مجبور نیست در انبار حرکت کند و فقط باید منتظر بماند تا دستگاه سفارش را برای آنها بیاورد. دستگاه با سیستم های نرم افزاری مختلف برنامه ریزی شده است که تمامی وظایف را از محل تا جمع آوری و تحویل به اپراتور انجام می دهد.

 • چیدن مختلط: ترکیبی از هر دو نوع

این نوع چیدن ترکیبی از هر دو نوع فوق الذکر است. انبار با ماشین آلات خودکار خواهد شد، اما اپراتور نیز در این فرآیند مشارکت خواهد داشت. برای انواع مختلف چیدن بسته به کالا، اعم از بزرگ، کوچک، دسترسی آسان یا دشوار استفاده می شود.

 

انواع چیدن در انبار: مراحل و کلیدهای بهینه سازی آن

 

نکاتی برای بهینه سازی فرآیند انتخاب یا آماده سازی سفارش

هر انبار به فرآیندهای چیدمان متفاوتی نیاز دارد، اما پنج کلید برای کمک به بهینه سازی فرآیندها بدون توجه به اندازه یا نوع انبار وجود دارد.

 • اولاً، کالاها باید به درستی با مراجع مربوطه خود و بدون اختلاط آنها با سایر مراجع مختلف قرار گیرند. این تضمین می کند که زمان کمتری برای اپراتور تلف می شود و کل فرآیند کارآمد می شود.
 • تا آنجا که ممکن است، کار کردن در نزدیکی سطح کف راحت تر و سریع تر خواهد بود زیرا کالاها بدون نیاز به ماشین آلات در دسترس اپراتور قرار می گیرند. با این حال، زمانی که محصولات بیش از حد وجود دارد و فضای ذخیره سازی بیشتری مورد نیاز است، این محصولات باید به صورت عمودی با سیستم های بهینه و سازماندهی شده قرار داده شوند و با استفاده از ماشین آلات مناسب، بیشترین تقاضا را پایین تر و کمترین تقاضا را در بالاترین سطح قرار دهند. در تمام زمان ها.
 • برای اینکه اپراتور یا ماشینی که روی فرآیند کار می کند زمان را برای سفر در مسافت های بسیار طولانی هدر ندهد، فضا باید کوچک و دسترسی آسان باشد.
 • مسیرهایی که اپراتورها یا ماشین‌ها طی می‌کنند باید به طور کامل مورد بهره‌برداری قرار گیرند، بنابراین وقتی آنها در انبار حرکت می‌کنند باید سفارش‌ها را به صورت دسته‌ای جمع‌آوری کنند و نه به صورت جداگانه.
 • بین تحویل گرفتن سفارش در انبار و تحویل آن به مشتری نهایی نباید واسطه ای وجود داشته باشد.

برای چیدمان انبار می توان از روش های قفسه بندی متفاوتی مثل قفسه بندی راک، انواع قفسه های چند لایه فروشگاهی، قفسه انباری و… استفاده نمود که همگی در تک قفسه تولید و نصب می شوند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای خرید این محصول لطفا فرم زیر را پر کنید

× مشاوره خرید