نقطه سفارش مجدد (ROP): چه زمانی باید موجودی انبار را سفارش داد؟

نقطه سفارش مجدد (ROP): چه زمانی باید موجودی انبار را سفارش داد؟

مفهوم نقطه سفارش مجدد (ROP) به سطح موجودی یک مرجع ذخیره سازی اشاره دارد که نیاز به تکمیل را نشان می دهد. به عبارت دیگر، حداقل سطح موجودی، که به ما می گوید برای جلوگیری از موجودی انبار یا تمام شدن موجودی، باید سفارش جدیدی برای آن در تامین کنندگان ما انجام شود.

نقطه سفارش مجدد در مفهوم خود سطح انبار ایمنی و زمان تحویل کالا توسط تامین کننده را برای تعیین حد آن در بر می گیرد. تعریف صحیح نقطه سفارش مجدد تضمین می کند که تقاضا تا زمان دریافت سفارش با موجودی محصول جدید برآورده می شود. بنابراین، هدف دستیابی به تعادل بین هزینه‌های کالا و ریسک موجودی از طریق مدیریت مؤثر است.

محدودیت ها و عواملی که باید برای محاسبه نقطه سفارش مجدد Reorder Point در نظر گرفت

نقطه سفارش مجدد فرآیند تکمیل انبار را شروع می کند و شبکه ای بین موجودی فعلی، مقدار درخواستی و کل موجودی موجود در هنگام دریافت سفارش ایجاد می کند. اگر نقطه سفارش مجدد به درستی محاسبه شود، تعادل مناسب از موجودی کافی به دست می آید، بدون اینکه متحمل هر گونه اضافه یا خالی شدن سهام شوید.

برای انجام صحیح محاسبه، لازم است جنبه های خاصی از انبار که می تواند داده های مورد استفاده برای محاسبه را تحریف کند، نظارت شود:

  • کنترل دقیق و دقیق موجودی، برای محاسبه ROP با داده های واقعی.
  • به روز رسانی داده های موجودی برای اطمینان از عدم وجود عدم تعادل، از طریق استفاده کافی از سیستم مدیریت انبار موجود.
  • اگر تامین کننده داخلی باشد، مدیریت سفارش و زمان تحویل قابل اعتمادتر خواهد بود.
  • اگر تامین کننده خارجی باشد، نظارت دقیق بر زمان های تحویل توافق شده و زمان آماده سازی سفارش ضروری خواهد بود. یک رابطه
  • مستقیم، صاف و نزدیک با تامین کننده برای اطمینان از تحقق این امر کلیدی خواهد بود.
  • با تامین کنندگان داخلی و خارجی، زمان مورد نیاز برای مدیریت، پذیرش و نگهداری کالا در انبار یا مرکز توزیع باید برای زمان های تحویل در نظر گرفته شود.

نقطه سفارش مجدد نیز مانند همه مدل‌ها، محدودیت‌های خود را دارد، برای مثال اینکه تقاضا را به عنوان یک مقدار ثابت در نظر گرفته و با به عنوان یک مقدار محاسبه شده و یا حتی احتمالی در نظر بگیریم تاثیر به سزایی بر روی نقطه سفارش مجدد خواهد داشت.

 

نقطه سفارش مجدد (ROP): چه زمانی باید موجودی انبار را سفارش داد؟

 

چگونه نقطه سفارش مجدد را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه نقطه سفارش مجدد به داده های زیر نیاز است:

  • موجودی ایمنی: این سطح موجودی کافی است تا عملیات انبار را به خطر نیندازد و متحمل کمبود یا تمام شدن انبار نشود. این سهام ایمنی مستقیماً به ظرفیت خدمات انبار ما بستگی دارد تا بتواند سفارشات دریافتی را در یک بازه زمانی خاص برآورده کند.
  • زمان تحویل تامین کننده (داخلی یا خارجی): این به مدت زمانی اشاره دارد که تامین کننده ما، چه داخلی یا خارجی، از لحظه ای که سفارش خود را برای تکمیل پردازش و ارسال نیاز دارد، نیاز دارد. این یک عنصر کلیدی در کل زنجیره تامین است. اگر با تامین‌کنندگان مختلف کار می‌کنیم، باید زمان‌های مختلف را در نظر بگیریم، زیرا این امر مستقیماً بر محاسبه امتیاز سفارش مجدد تأثیر می‌گذارد و ممکن است نیاز به محاسبه ROP برای هر تأمین‌کننده داشته باشد.
  • مصرف یا تقاضای مورد انتظار: عبارت است از مصرف تخمینی یا تقاضا برای یک کالای خاص در یک بازه زمانی خاص که عموماً بر حسب روز اندازه گیری می شود. این برآورد یکی از پیچیده ترین عناصر برای محاسبه است و همانطور که قبلا ذکر شد می توان با یک مدل نظری کلاسیک یا با محاسبات احتمالی تعریف کرد.

از این متغیرها برای تعریف فرمول برای بدست آوردن نقطه ترتیب مجدد (ROP) استفاده می شود که بر اساس آن:

نقطه سفارش مجدد (ROP) = موجودی ایمنی + (زمان تحویل تامین کننده x مصرف مورد انتظار)

نقطه سفارش مجدد باید در حالت ایده آل محاسبه و به طور مداوم بررسی شود تا تغییرات سطح مصرف یا تقاضا و تفاوت بین انواع محصولات در نظر گرفته شود، اگرچه شرکت هایی وجود دارند که این کار را به صورت هفتگی یا حتی ماهانه انجام می دهند. هدف از محاسبه این نقطه، یافتن سطحی است که ریسک موجودی انبار را در مقابل هزینه خرید و نگهداری محصولات متعادل می کند.

مطالب مرتبط:

قفسه فروشگاهی

تجهیزات فروشگاهی

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای خرید این محصول لطفا فرم زیر را پر کنید

× مشاوره خرید