دستورالعمل استاندارد ایزو ۹۰۰۱ برای انبارداری

ایزو چیست؟

یک سازمان بین المللی است که همانند سایر سازمان های بین المللی وظایفی را جهت ثبت استانداردهای بین المللی مطابق با شرایط قانونی همه کشورها به عهده دارد. ثبت استاندارد بین المللی ایزو به منظور افزایش تولیدات با هدف آسان سازی تولید و حمایت از تولید کننده و مصرف کننده میباشد. ایزو دارای ۱۴۷عضو فعال می باشد. که ایران نیز از عضوهای اصلی آن محسوب می شود. داشتن استانداردهای بین المللی در تولید و عرضه محصولات، امروزه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

مهم ترین استانداردهای ایزو

 • ISO9001
 • ISO14001
 • ISO18001

اهمیت دریافت ایزو

از آنجایی که ایزو برای سازمان بین المللی استاندارد سازی میباشد. همه ی استانداردهای مورد نیاز در همه ی زمینه ها را با تأیید همه ی اعضا در نظر می گیرد‌. هر شرکتی که از علائم ایزو برای محصولات و تولیدات خود استفاده میکند، کیفیت محصول خود را تضمین کرده و به مشتریان اثبات نموده است. استفاده از هر یک از استاندارد ایزو که پیش تر به آن پرداختیم به عنوان نشانه ای برای استانداردهای کالا و محصولات میباشد‌‌.

هر شرکت و سازمانی برای دریافت ایزو باید شرایط و مقررات مربوط به استانداردهای ایزو را در تشکیلات شرکت خود رعایت کند. سپس با تأیید کارشناسان یکی از سازمانهای ایزو میتواند این گواهینامه را دریافت نماید. با دریافت گواهینامه ایزو، شرکت ها و سازمان ها خود را در جهت تولیدات مطابق با استاندارد های بین المللی مؤظف میدانند.

همچنین رضایت مشتریان را با در نظر گرفتن استانداردها مطابق با شرایط بین المللی استاندارد کسب میکنند. با اخذ گواهینامه ایزو شرکت شما از استانداردهای مشخصی در سازمان بین المللی استاندارد تعریف شده است. که این خود بزرگترین تعهد به جامعه و مشتریان میباشد. برای کسب این گواهی بهتر است از مشاوران و متخصصان ماهر و خبره در این زمینه بهره ببرید.

قفسه فلزی

قفسه راک

قفسه فروشگاهی

 

دستورالعمل استاندارد ایزو ۹۰۰۱ برای انبارداری

 

مزایای اخذ گواهینامه ایزو

 1. تولید محصولات بر اساس هدف و برنامه های مشخص
 2. صرفه جویی در هزینه ها
 3. افزایش رضایت مشتری
 4. شناخته شدن در بازار جهانی
 5. افزایش درآمد و سودآوری
 6. افزایش پرستیژ کاری
 7. انگیزه به فعالیت کارکنان
 8. کسب اعتبار بین المللی
 9. مدیریت کیفیت و ارائه خدمات

دستورالعمل ایزو ۹۰۰۱ برای انبارداری

 • ایزو ۹۰۰۱ دستورالعمل اجرایی را برای انبارداری در نظر گرفته که استانداردهای لازم برای تولید کالا و محصولات با کیفیت را به بهترین نحو امکان پذیر میکند. همچنین افزایش رضایت مشتریان را نیز به دنبال خواهد داشت. دریافت، نگهداری، کنترل، انتقال و شناسایی کالا موارد مهمی هستند که باید در انبار مورد توجه قرار بگیرند.
 • ارزیابی شرایط انبار در ایزو ۹۰۰۱: با تهیه لیستی از شرایط محیطی میتوان دمای محیط انبار و میزان رطوبت را ارزیابی نمود. که آماری دقیق از کالاهایی که به دلیل نگهداری نامناسب آسیب دیده اند را ثبت میکند.
 • کنترل موجودی انبار در ایزو ۹۰۰۱: اطلاعاتی از مواد اولیه و پیش ساخته و همچنین محصول نهایی که از طریق سیستم کاردکس انبار انجام میپذیرد‌، موجودی کالا در انبار را کنترل میکند. با استفاده از کاردکس میتوان اطلاعات درست و دقیق از موجودی انبار را در هر لحظه که ضروری باشد بدست آورد. چرا که ورودی های انبار در رسید انبار و خروجی ها در حواله انبار ثبت میشود. امروزه این اطلاعات در بعضی سازمان ها و شرکت ها به صورت سیستمی ثبت می شود. هر کالا دارای شماره و ردیابی است که با خروج از شرکت می توان محصول را ردیابی نمود.
 • چیدمان محصول در انبار ایزو ۹۰۰۱: نحوه چیدمان محصولات و کالا در انبار به منظور جلوگیری از خرابی و آسیب دیدگی بسیار مهم است.
 • انتقال محصول در ایزو ۹۰۰۱: نحوه ی جابه جایی و انتقال محصول به صورت برچسب بر روی محصول از ایجاد خطرات احتمالی برای شخص و محصول جلوگیری میکند. مثلا نحوه ی جا به جایی طروف شکستنی.
 • بسته بندی محصول ایزو ۹۰۰۱: نحوه بسته بندی مطابق با نوع کالا به افزایش کیفیت محصول بسیار کمک میکند و در جذب مشتری نیز تأثیر بسیار دارد.
 • شناسایی و ردیابی محصول در ایزو ۹۰۰۱: نشانه گذاری محصولات از طریق برچسب یا پلاک در انبارها قابل شناسایی می باشد. همچنین ردیابی محصول از طریق شماره یا تاریخ تولد و یا هر شماره دیگری در انبارها اجرایی میشود.

لینک های مرتبط:

معرفی سیستم انبارداری هوشمند

ویژگی های انبار مواد شیمیایی

سیستم کد گذاری در انبار

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای خرید این محصول لطفا فرم زیر را پر کنید

× مشاوره خرید