بلاگ

قدیمی ترین فروشگاه های زنجیره ای ایران

قدیمی ترین فروشگاه های زنجیره ای ایران

امروزه در اکثر کشور های جهان فروشگاه های زنجیره ای با روند روبه رشد بوجود آمده اند. تعدادی از این فروشگاه ها قدیمی تر و برخی نیز به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده اند. اما به طور کلی تاریخچه همه این فروشگاه ها مربوط به دهه های اخیر است و زمان زیادی از تاسیس آن ها نمیگذرد.فروشگاه های زنجیره ای در سطح یک شهر، کشور یا چندین کشور با مدیریتی واحد فعالیت می‌کنند.

از جمله فروشگاه های زنجیره ای قدیمی در ایران شامل:

فروشگاه زنجیره ای فردوسی

فروشگاه زنجیره ای فردوسی اولین فروشگاه زنجیره ای در ایران است. اولین شعبه این فروشگاه در خیابان فردوسی تهران و در سال ۱۳۳۶ تاسیس شد. با ادغام فروشگاه با شرکت معاملات خارجی در سال ۱۳۵۱ نام این فروشگاه از فردوسی به فروشگاه شهر و روستا تغییر یافت.
این فروشگاه با وجود تعداد شعب زیاد در سراسر کشور به علت داشتن ۵۲ میلیارد تومان کسری بودجه در سال ۸۱ منحل شد.

فروشگاه زنجیره ای سپه

شرکت تعاونی ارتش در سال ۱۳۲۸ در تهران تاسیس شد و در سال ۱۳۴۷ به تعاونی مصرف سپه تغییر نام یافت. این فروشگاه یک فروشگاه خرده فروشی، عمده فروشی و فروش مجازی است که خدمات خود را در قالب سوپرمارکت، فروشگاه های زنجیره ای، خرده فروشی و هایپرمارکت ارائه می‌دهد.

فروشگاه زنجیره ای کوروش

فروشگاه زنجیره ای کوروش یکی از اولین فروشگاه های زنجیره ای در ایران است که توسط حمید کاشانی اخوان در سال ۱۳۴۹ تاسیس شد. سپس احمد خیامی با او وارد مشارکت شد. این فروشگاه بعد از انقلاب مصادره و در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و به فروشگاه زنجیره ای قدس تغییر نام یافت که به دلیل عدم توانایی در پرداخت وام هایی که پیش از انقلاب دریافت کرده بودند این فروشگاه ها برای همیشه در اواخر دهه هفتاد تعطیل شدند.

فروشگاه زنجیره ای شهروند

شرکت خدماتی کالای شهروند در آبان ماه ۱۳۷۲ و اولین فروشگاه شهروند در سال ۱۳۷۳ در میدان آرژانتین تهران و با عنوان ” فروشگاه بیحقی” تاسیس شد. اکنون این فروشکاه در سطح شهر تهران، لواسان، پرند و مارلیک کرج دارای ۴۴ شعبه است و شامل انواع سوپرمارکت، فروشگاه های زنجیره ای، خرده فروشی و هایپرمارکت است.

فروشگاه زنجیره ای رفاه

فروشگاه زنجیره ای رفاه(سهامی عام) مجموعه ای از فروشگاه های زنجیره ای کالاهای تند مصرف می‌باشد که در سال ۱۳۷۴ فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون دارای ۷۰۰ شعبه در سراسر ایران می‌باشد. این فروشگاه نیز شامل انواع سوپرمارکت، فروشگاه های زنجیره ای، خرده فروشی و هایپرمارکت است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با ما