چه قفسه صنعتی برای انبارهای باز، بدون سرپوش و فضای باز مناسب است؟

چه قفسه صنعتی برای انبارهای باز، بدون سرپوش و فضای باز مناسب است؟

نیازهای لجستیکی هر شرکت، مناسب ترین نوع انبار را برای آنها تعیین می کند. با توجه به ساختار و حفاظت جوی انواع مختلف انبارها، می توان بین انبارهای سرپوشیده و انبارهای بدون سرپوش یا فضای باز تفاوت قائل شد. در این بخش، ما بر روی دومی که به عنوان انبارهای فضای باز نیز شناخته می‌شود، تمرکز خواهیم کرد و به انواع مختلف آن‌ها، ویژگی‌های خاص آن‌ها و ویژگی‌هایی که قفسه صنعتی یا یک سیستم ذخیره‌سازی در فضای باز باید داشته باشد، تمرکز خواهیم کرد.

انبارهای بیرونی به دلیل ویژگی های خاص خود انتخاب رایجی در شرکت ها نیستند و اکثر شرکت ها انبارهای سرپوشیده را با سیستم های قفسه بندی مثل قفسه انباری، انواع قفسه فروشگاهی، قفسه راک و… ترجیح می دهند.

انواع انبارهای بیرونی یا روباز

همانطور که اشاره شد، بسته به ساختار و حفاظت جوی مورد نیاز محصولات ذخیره شده، می توانیم بین انبارهای سرپوشیده و بدون سرپوش یا انبارهای روباز تفاوت قائل شویم.

بدون شک متداول ترین انبار یا محل ذخیره سازی، انبار سرپوشیده است، به دلیل محافظت بیشتر از محصولات، سیستم های ذخیره سازی و ماشین آلات. این سازه در برابر عوامل خارجی مانند سرما، گرما، باران، برف، تابش خورشید و غیره محافظت می کند.

با این حال، گاهی اوقات نوع محصولی که قرار است توسط شرکت ها نگهداری شود، نیازی به این محافظت اضافی ندارد، بنابراین گزینه ذخیره سازی در فضای باز انتخاب می شود.

انبارهای روباز عموماً اقتصادی تر از انبارهای سرپوشیده هستند زیرا ساختار خاص خود را ندارند. فضای آنها معمولاً با حصارها یا دیوارهای محیطی محدود می شود.

موادی که در فضای باز ذخیره می شوند معمولاً موادی هستند که به دلیل آب و هوای نامناسب دچار خرابی نمی شوند، به این معنی که متداول ترین انبارهای بیرونی برای ماشین آلات یا وسایل نقلیه و مواد اولیه از بخش های ساختمانی، متالورژی یا چوب هستند. به جز در موارد خاص، محصولات ظریف تر مانند مواد غذایی و سایر محصولات فاسد شدنی را نباید در یک انبار در فضای باز نگهداری کرد.

از بین موارد در نظر گرفته شده، می توان بین 2 نوع انبار تفاوت قائل شد، با این تفاوت که یکی از آنها ترکیبی از انبار سرپوشیده و بدون سرپوش است:

  • انباری کاملا باز و بدون سرپوش

در این حالت، محصولات و سیستم‌های ذخیره‌سازی کاملاً در فضای باز، بدون پوشش، بدون سقف یا دیوار هستند. این انبار معمولی برای مواد خام از بخش های ساخت و ساز، متالورژی و چوب است که به دلیل شرایط آب و هوایی نامناسب خراب نمی شوند.

با این حال، محصولات ذخیره شده برای محافظت بیشتر، گهگاه با برزنت یا پلاستیک پوشانده می شوند، به خصوص اگر قرار است مدت طولانی را در خارج از منزل سپری کنند.

 

چه قفسه صنعتی برای انبارهای باز، بدون سرپوش و فضای باز مناسب است؟

 

  • انبار نیمه باز

این نوع انبار در فضای باز دارای حفاظت اضافی برای محصولات ذخیره شده است. ممکن است فقط یک سقف یا سقف و دیوار باشد و یکی از انتهای آن را باز بگذارد تا همچنان به عنوان یک انبار “باز” در نظر گرفته شود.

این انبارها با ایده محافظت از محصولات، عمدتاً در برابر باران یا برف مستقیم طراحی شده‌اند، اما مواد ذخیره‌شده همچنان از تغییرات دما و رطوبت رنج می‌برند. معمولاً این نوع انبار باز برای محصولات کمی ظریف تر از بخش های فوق و برای ماشین آلات و وسایل نقلیه انتخاب می شود.

نکات مهم برای ذخیره سازی صنعتی در فضای باز

به عنوان نوع خاصی از انبارها، در طراحی انبارهای فضای باز در فضای باز باید به نکات زیر توجه کرد:

  • تجزیه و تحلیل محیط و شرایط محیطی محلی

در پروژه های انبار جدید، هر وضعیت متفاوت است، به ویژه در انبارهای فضای باز و در فضای باز. از آنجایی که شرایط نامساعد جوی مستقیماً بر کالاها تأثیر می گذارد، تجزیه و تحلیل دقیق آب و هوای منطقه ای که انبار در آن نصب شده است مورد نیاز است: حداکثر و حداقل دما در طول سال، رطوبت، باد، احتمال بارش باران و برف، خطر لرزه ای و غیره.

به عنوان مثال، ممکن است برای یک محصول خاص در خارج از منزل در کشوری با آب و هوای گرم نگهداری شود، اما باید در کشورهای با دمای بسیار پایین در داخل خانه نگهداری شود.

  • نظافت، نورپردازی و علائم

به عنوان یک انبار در فضای باز، خاک و زباله بیشتری هم روی زمین و هم در کالاها نسبت به داخل خانه تولید می شود. بنابراین بسیار مهم است که محل به طور مکرر و کامل تمیز شود.

همچنین باید در نظر گرفته شود که آیا عملیات در این انبار در فضای باز فقط در روز انجام می شود یا در شب، برای ارائه سیستم روشنایی مناسب برای تأسیسات، بدون مناطق دید ضعیف یا صفر که ایمنی را تا حد زیادی کاهش می دهد. از انبار

در هر دو حالت تابلوهای موجود در انبار باید واضح و از فاصله دور قابل مشاهده و از مواد مقاوم در برابر باران باشد. اخطارهای هشدار بار باید حاوی تمام اطلاعات نظارتی مشابه یک انبار سرپوشیده باشد.

  • ریسک و دشواری سرقت کالا را ارزیابی کنید

با داشتن حفاظت و حریم خصوصی کمتر نسبت به انبارهای سرپوشیده، باید ارزیابی شود که آیا محصولی که قرار است نگهداری شود ارزش بالایی دارد و وزن و حجم آن حمل و نقل آن را آسان می کند یا خیر.

بر اساس این ارزیابی، سپس تصمیم گرفته می‌شود که آیا با نرده‌ها یا دیوارهای بیشتر، سیستم‌های نظارتی و غیره، ایمنی نمای بیرونی انبار افزایش یابد.

  • قفسه بندی صنعتی و شرایط محیطی مقاوم در برابر خوردگی

بدون شک یکی از کلیدهای کارکرد صحیح انبار باز، انتخاب قفسه صنعتی برای نگهداری موجودی محصول است. در انبارداری در فضای باز، قفسه بندی در معرض سطح بسیار شدیدتری از خوردگی و شرایط محیطی نسبت به فضای داخلی قرار می گیرد، بنابراین سیستم ذخیره سازی باید برای این کار آماده باشد. بهترین راه حل برای این نوع انبارها قفسه بندی گالوانیزه با مقاومت بالا در برابر خوردگی و تغییرات دما و رطوبت می باشد.

 

چه قفسه صنعتی برای انبارهای باز، بدون سرپوش و فضای باز مناسب است؟

 

ویژگی هایی که برای قفسه بندی در فضای باز باید رعایت کنید

همانطور که اشاره شد، قفسه بندی صنعتی توصیه شده برای یک انبار بدون سرپوش، قفسه گالوانیزه، به ویژه گالوانیزه گرم است. در فرآیند گالوانیزه گرم، قطعاتی که ساختار قفسه بندی را تشکیل می دهند در روی مذاب غوطه ور می شوند تا یک لایه محافظ بیرونی روی ایجاد شود که به آنها استحکام و دوام بیشتری می دهد. غوطه وری با یک قطعه کاملاً ساخته شده انجام می شود بنابراین قطعه کاملاً پوشش داده شده و محافظت می شود.

انواع دیگر قفسه های گالوانیزه شامل پیش گالوانیزه با مقاومت کمتر در برابر خوردگی نسبت به قبلی است، زیرا غوطه ور شدن در روی با قطعه ساخته شده انجام نمی شود، بلکه بیشتر روی قرقره فولادی که ماده اولیه قفسه است انجام می شود. به پستی که در آن نحوه ساخت قفسه بندی را توضیح می دهیم نگاهی بیندازید.

همچنین سیستم های رنگ محافظ برای سازه های فولادی در فضای باز وجود دارد که می تواند در شرایط سخت تر مفید باشد. تجزیه و تحلیل اولیه پروژه مشخص می کند که در هر مورد مناسب ترین راه حل است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای خرید این محصول لطفا فرم زیر را پر کنید

× مشاوره خرید