مزایای استفاده از پالت برای جا به جایی مواد

پالت چیست؟

امروزه در صنعت انبارداری به دلیل وجود حجم بالای کالا و محصولات برای حمل و جا به جایی از وسایل پیشرفته و امروزی استفاده میشود. که یکی از مهم ترین عناصر بکار رفته در انبارها برای خمل و جا به جایی کالا پالت ها هستند. پالت سازه ای مقاوم و مستحکم می باشد که در انواع مختلف چوبی، پلاستیکی و فلزی تولید می شوند. نه تنها در صنعت انبارداری بلکه در صنایع مختلف از جمله کارخانجات و کارگاه ها کاربرد دارند و کار حمل و جابه جایی را آسان تر می سازد‌.

به کمک پالت کالاهای سنگین با اندازه های متفاوت همگی با هم و در یک مرتبه جا به جا می شوند و فرآیند جا به جایی را در کمترین زمان ممکن امکان پذیر می کنند. این سازه به صورت مسطح، لبه دار و جعبه مانند تولید و طراحی می شود. که برای حمل هرگونه کالایی مناسب است و چیدمان و نظم دهی کالاها در انبار را به بهترین نحو امکان پذیر می کند. کالاها در سطح پالت با نظم چیده میشوند سپس با لیفتراک یا جرثقیل پالت را از روی زمین برداشته و در محل مورد نظر قرار میدهد. جابه جایی پالت توسط لیفتراک یا کامیون های حمل بار صورت میپذیرد.

انواع پالت:

پالت ها بر اساس جنس و شکل ظاهری ساختارهای متفاوتی دارند و در انواع متفاوت تولید می شوند. پالت ها از نظر شکل و ساختار ظاهری در دو نوع مسطح یا تخت و باکس تولید میشوند.

پالت مسطح

همانطور که از نامش پیداست، مسطح و بدون دیواره می باشد. اقلام و کالاها در کف آن قرار میگیرد. به دلیل شکل ظاهری که دارد برای حمل مصالح ساختمانی و مواد غذایی گزینه مناسبی است. در انواع دو رو دو طرفه، یک رو دوطرفه و دو رو چهار طرفه تولید می شوند. ابعاد و اندازه های متفاوتی دارند که با توجه به نیاز خود میتوانید پالت مورد نظر را استفاده کنید‌‌.

باکس پالت

این سازه دارای دیواره هایی توری و نرده ای از جنس پلاستیک، چوب و فلز میباشد که حمل توسط لیفتراک و جرثقیل را آسان تر میکند و از ریزش و جا به جایی کالا نیز جلوگیری مینماید. برای حمل کالاهای شکستنی، میوه ها و اقلامی که اشکال هندسی متفاوتی دارند مناسب است.

مزایای استفاده از پالت برای جا به جایی مواد

انواع پالت ها از نظر جنس

علاوه بر شکل ظاهری و بدنه پالت، این سازه در جنس های مختلفی نیز تولید میشود که رایج ترین آن ها پالت های چوبی، فلزی و پلاستیکی میباشد‌‌.

پالت چوبی

پالت های چوبی کاربرد گسترده ای در صنعت جا به جایی و حمل کالا دارند. این سازه با وزن سبک و ساختار ساده ای که دارد در محیط های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. پالت های چوبی در انواع یک رو، دورو، دوطرفه و چهار طرفه تولید میشوند و حمل آن ها توسط لیفتراک بسیار آسان است.

مزایا و معایب پالت چوبی

پالت های چوبی نسبت به فلزی ارزان تر هستند و تولید آن ها در مدت زمان کمتری امکان پذیر است. اما دارای معایبی نیز هستند‌‌. در برابر آب و رطوبت دچار تورم میشوند و امکان آتش سوزی در آن ها زیاد است .

پالت فلزی

پالت های فلزی دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر سازه ها هستند و برای حمل و جا به جایی کالاهای سنگین مورد استفاده قرار میگیرند. در انواع یک رو، دو رو، دو طرفه و چهار طرفه تولید میشوند‌.

مزایا و معایب پالت فلزی

پالت های فلزی به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که دارند از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. همچنین فلزی بودن آن ها امکان أتش سوزی را به حداقل میرساند و سبب افزایش طول عمر آن ها میشود‌. پالت های فلزی قابل شستشو بوده و میتوان برای حمل کالاهایی چون مواد غذایی و بهداشتی آرایشی از آن ها استفاده نمود. در مقابل قیمت و تعمیر زیاد و هزینه بردار آن استفاده از این نوع سازه را در برخی محیط ها دچار چالش میکند‌.

پالت پلاستیکی

پالت های پلاستیکی به دلیل متریال بکار برده شده در آن که از مواد بازیافتی یا پلیمر فشره شده است، از اهمیت چندانی برخوردار نیستند. این نوع پالت قیمت ارزانی داشته و در مقابل ضربه آسیب پذیر است.

 

 مزایای استفاده از پالت برای جا به جایی مواد

 

مزیت استفاده از پالت

  • استفاده از تمام فضای انبار: با استفاده از پالت ها میتوان از تمامی فضای موجود در انبار توسط قفسه بندی استفاده کرد.
  • مقرون به صرفه: اگر از نیروی انسانی برای حمل و جابه جایی کالا استفاده کنیم علاوه بر زمان بر بودن هزینه های گزافی را به دنبال خواهد داشت. استفاده از پالت ها برای حمل و نقل هزینه ها را به نصف میرساند‌.
  • جلوگیری از خطرات احتمالی: حمل و جابه جایی اقلام توسط پالت ها احتمال بروز مشکل و ایجاد خطرات احتمالی را به حداقل میرساند‌.
  • سهولت انبار گردانی: پالت ها به انبار نظم و چیدمان خاصی را می بخشند که همین امر موجب سهولت در نحوه محاسبه موجودی انبار میشود‌. همچنین ذخیره سازی اقلام را ساده تر میکند.

لینک های مرتبط:

چرا تجهیزات جا به جایی مواد برای ما مهم هستند؟

نکات مهم در رابطه با تجهیزات حمل و نقل موجود در انبار

تجهیزات مناسب برای جا به جایی مواد ضرورری در انبار

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای خرید این محصول لطفا فرم زیر را پر کنید

× مشاوره خرید