سیستم انبارداری هوشمند چیست؟

سیستم انبارداری هوشمند چیست؟

با پیشرفت جامعه بشری و گسترش نیازهای جوامع انسانی نیاز مردم گسترده تر شده است، فناوری و دنیای مدرن آن در تمامی بخش های زندگی انسانی نفوذ کرده و سطح انتظارات انسانها را از خدمات بالاتر برده است . هرجایی که هوش مصنوعی، فناوری و ربات ها حضور پیدا کنند سطح کیفیت انجام خدمات آن بخش قطعا بالاتر میرود بنابراین مفهموم انبارداری هوشمند به میان می آید.
کسب و کارهای مختلف بایستی همیشه طبق نیازهای افراد جامعه جلو روند و از پیشرفت صنعت و تکنولوژی غافل نشوند، که همین امر سبب ایجاد رضایت بیشتر در بین مشتریان خواهد شد. انبارداری در اکثر کشورها از جمله ایران معمولا بصورت سنتی انجام می شود که این امر نیازمند زمان زیاد و نیروی انسانی بیشتر از روش هوشمند می باشد، دقت در روش انبارداری سنتی کمتر از روش انبارداری هوشمند بوده و خطاهای انسانی در آن بیشتر است.

انبارداری سنتی چیست؟

انبار داری سنتی به این گونه است که تمام فعالیت های یک مجموعه انبار از جمله دریافت، چیدمان کالا، موجودی کالا و ارسال آن ها بصورت دستی و سنتی انجام میشود. این امر خطاهای زیادی داشته و سبب اتلاف هزینه و وقت میشود. در انبارهای سنتی اشتباهات و خطاهای انسانی زیادی رخ میدهد این خطاها گاها سبب آسیب به کالا ها نیز شده که موجب کاهش رضایت مشتریان می شود.

انبارداری هوشمند

کاهش خطاهای انسانی و بهبود فرایند ارسال و دریافت کالاها یکی از مزایای مهم انبارداری هوشمند میباشد. اطلاعات دریافتی از انبارهای سنتی گاها دقیق و کامل نبوده و سبب ایجاد خطاهای متفاوت می شود اما در انبارداری هوشمند این خطاها به حد صفر رسیده و از تمامی روند فعالیت های انبارها اطلاعات صحیح بدست می آید. این اطلاعات سبب کاهش آمار بازگشتی ها به انبار نیز می شود که  به دنبال آن سبب کاهش هزینه های اضافه نیز می گردد.

مزیت سیستم انبارداری هوشمند

  • در انبارداری هوشمند خطاهایی مانند آسیب به کالاه، فسادپذیری و… به حد زیادی کاهش پیدا کرده است که این مساله سبب افزایش رضایت از سیستم نیز میگردد.
  • مزیت دیگری که قابل توجه کارمندان و کارکان است این مساله است که انعطاف پذیری در ساعات کار و فعالیت نیروی انسانی افزایش می یابد که این امر به وسیله سیستم انبار داری هوشمندانجان می شود.
  • بهینه سازی مدیریت موجودی ها نیز از دیگر مزیت های آن می باشد چرا که در سیستم انبارداری سنتی سبب میشود که گاها اشتباهاتی در گزارش موجودی ها رخ دهد ولی در سیستم انبارداری هوشمند این اشتباهات به حداقل رسیده است.
  • ارزیابی کارکنان و نیروی انسانی توسط مدیران شرکت ها و کارخانه ها نیز توسط سیستم های انبارداری هوشمند قابل اجراست، این ارزیابی سبب بهبود هرچه بیشتر سیستم و فعالیت آن بوده و بر اساس آن میتوان بهترین و متخصص ترین نیروهای کار را انتخاب کرد.
  • سیستم های انبارداری هوشمند باعث کاهش اصطحکاک و خستگی جسمی در کارکنان انبار میشود، به گونه ای که کار دستی کمتر شده زمان هدر رفته نیز کاهش پیدا میکند.

 

سیستم انبارداری هوشمند چیست؟

 

معایب سیستم انبار داری هوشمند

از معایب سیستم انبار داری هوشمند میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

  • سرمایه و هزینه بالا
  • هزینه بالا برای نگهداری از سیستم ها و استفاده از آنها
  • کمبود افراد متخصص جهت کار با این دستگاها در کشور

روش پیاده سازی انبارداری به روش هوشمند

  • شاخه روباتیک
  • شاخه شناسایی فرکانسهای رادیویی یا RFID

شاخه روباتیک

ربات ها وظیفه اصلی در انبارها را برعهده دارند، به گونه ای که با توجه به هوش مصنوعی کمترین مسیر ها و دقیق ترین راه ها را برای انجام امورات انبار انتخاب میکنند که این کار با بالاترین سرعت و دقت انجام می شود، اما با توجه به اینکه این شاخه نیازمند هزینه و سرمایه بالایی می باشد و بسیار پیشرفته است، در همه کسب و کارها و شرکتها قابل اجرا نمیباشد.

شاخه شناسایی فرکانسهای رادیویی یا RFID

شاخه بعدی شناسایی فرکانسهای رادیویی میباشد که قابلیت اجرای بیشتری نسبت به شاخه قبلی دارد. رادیوشناسه نام دیگر این روش بوده که یک روش بر اساس فرکانس های رادیویی می باشد. این فناوری بر اساس شناخت و تشخیص و ثبت اطلاعات ذخیره شده در یک برچسب به وسیله امواج رادیویی است.
اساس این روش دو بخش برچسب و برچسب خوان (اسکنر) می باشد. برچسب ها شامل یک دریافت کننده و یک ارسال کننده میباشد که به سیستم اسنکر وصل میشود. این برچسب ها در انبارها و شرکت های بزرگ غالبا یافت میشوند اما در مغازهای کوچک تر از این برچسب ها استفاده نمی شود. اسکنر یا برچسب خوان نیز دستگاهی است که به وسیله فرکانسهای رادیویی اطلاعات موجود بر روی برچسب ها را نشان داده و در اختیار اپراتور قرار می دهد.
روش های دیگری نیز برای انبارداری هوشمند وجود دارد که عمده ترین این روشها موارد بالا بوده است. بطور کلی استفاده از روشهای انبار داری هوشمند مزایای بسیار بیشتری نسبت به معایب آن داشته و انتخاب بسیار هوشمندانه ای برای پیشرفت صنعت و کسب و کارها میباشد .

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای خرید این محصول لطفا فرم زیر را پر کنید

× مشاوره خرید