مزایا و معایب سیستم های ذخیره سازی انتخابی

سیستم های ذخیره سازی انتخابی آنهایی هستند که ویژگی های آنها دسترسی مستقیم به بارهای واحد ذخیره شده در آنها را ممکن می سازد. در نتیجه، در ذخیره سازی انتخابی، هر کالای ذخیره شده در قفسه را می توان مستقیماً انتخاب و تخلیه کرد.

سیستم های ذخیره سازی انتخابی رایج ترین نوع محلول مورد استفاده در انبارها و مراکز توزیع هستند که یک سیستم قفسه بندی پالت قابل تنظیم است. با این حال، مزایای اصلی آنها و برخی از محدودیت ها یا معایب آنها نیز باید در نظر گرفته شود.

مانند هر سیستم ذخیره سازی، هیچ راه حل کاملی برای همه انبارها وجود ندارد. مناسب ترین نوع قفسه بندی صنعتی به نیاز هر شرکت بستگی دارد.

خرید استند فروشگاهی

خرید قفسه فروشگاهی

خرید چرخ فروشگاهی

قفسه سوپرمارکتی

مزایای ذخیره سازی انتخابی

مزایای اصلی سیستم هایی که امکان ذخیره سازی انتخابی را فراهم می کنند عبارتند از:

 • انتخاب بار

همانطور که از نام آن مشخص است، انتخابی بودن یا دسترسی مستقیم به هر واحد بار یکی از مزایای اصلی آن است. این امر به ویژه در شرکت هایی که تعداد زیادی از محصولات یا مراجع مختلف را ذخیره می کنند و نیاز به رسیدگی منظم دارند بسیار مهم است.

 • بارگیری و تخلیه سریع و ساده

با دسترسی مستقیم به بارهای واحد، در ذخیره‌سازی انتخابی، فرآیند بارگیری و تخلیه توسط تجهیزات جابجایی سریع‌تر و ساده‌تر از سیستم‌های ذخیره‌سازی فشرده است که در آن اپراتور باید بار را در موقعیت‌های پیچیده‌تری مدیریت کند و به دقت بیشتری نیاز دارد. همچنین، نیازی به رسیدگی به بارهای واحد به غیر از بارهایی که می خواهیم به آن دسترسی داشته باشیم، نخواهد بود.

 • سازگاری و توزیع آسان کالا

سیستم‌های ذخیره‌سازی انتخابی کاملاً با بارهای واحد با اندازه‌ها و وزن‌های مختلف سازگار هستند و همچنین توزیع منظم کالاها را تسهیل می‌کنند.

 • سیستم های اقتصادی

در مقایسه با سیستم های اتوماتیک فشرده، سیستم های ذخیره سازی انتخابی مقرون به صرفه تر بوده و هزینه اولیه کمتری دارند. از آنجایی که سیستم‌های معمولی‌تر و ساختار ساده‌تری دارند، عموماً طراحی و نصب آن‌ها ارزان‌تر است، بنابراین اگر انبار فضای کافی داشته باشد، معمولاً سیستم‌هایی هستند که سودآوری انبار را تسهیل می‌کنند.

 • امکان تراکم

تراکم در سیستم های انتخابی نیز امکان پذیر است، البته نه در سطوح سیستم هایی مانند قفسه بندی Drive In یا ذخیره سازی زنده FIFO و سیستم های LIFO. برای حفظ گزینش پذیری کلی بارهای واحد، باید با باریک شدن راهروهای کاری لیفتراک، تراکم ایجاد شود. از این ویژگی ها برای طراحی سیستم های راهروی بسیار باریک (VNA) استفاده می شود که توسط لیفتراک های ویژه به منظور حرکت در امتداد این راهروهای باریک تر کار می کنند.

همچنین سیستم‌های هیبریدی وجود دارند که امکان انتخاب کامل بارهای واحد را نمی‌دهند، اما فشردگی بیشتری را ارائه می‌کنند، مانند پالت‌های عمیق دوبل یا سیستم‌های قفسه‌بندی پالت سیار.

 • قابل ترکیب با سایر سیستم های ذخیره سازی

تطبیق پذیری انواع مختلف راه حل های قفسه بندی انتخابی باعث می شود که آنها کاملاً با سایر سیستم های ذخیره سازی ترکیب شوند و معمولاً راه حل ها را در سطوح پایین تر انتخاب می کنند.

نصب قفسه‌بندی طولانی یا قفسه‌های کارتنی در سطوح پایین‌تر محلول‌های انتخابی بسیار رایج است. این ترکیب امکان استفاده از آن فضاهای سطح پایین را برای نگهداری محصولات دستی در انبار فراهم می کند و از تمام فضای موجود در ارتفاع برای سیستم انتخابی پالت ها بهره برداری می شود.

 • کنترل آسان و ساده سهام

با رزرو هر فضای ذخیره سازی موجود برای یک واحد بار و یک مرجع محصول، کنترل موجودی بسیار ساده تر است و می توان با یک نگاه آن را بررسی کرد. با این حال، در سیستم های ذخیره سازی فشرده، یک مشکل اضافی با مدیریت انبار وجود دارد.

معایب یا معایب قفسه بندی انتخابی

برخلاف مزایای ذکر شده در بالا، سیستم‌های ذخیره‌سازی انتخابی دارای محدودیت‌هایی هستند که باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا سیستم مناسبی برای یک انبار هستند در نظر بگیرید.

 

مزایا و معایب سیستم های ذخیره سازی انتخابی

قفسه بندی راک

 • نیاز به فضای در دسترس بیشتر

نیاز به فضای در دسترس بیشتر در انبار شاید محدودیت اصلی ذخیره سازی انتخابی باشد. اگر یک انبار فضای ذخیره سازی خود را کاهش داده باشد، سیستم های انتخابی بهترین گزینه نخواهند بود.

از آنجایی که برای هر سازه قفسه ای به یک راهرو کار نیاز است، کارایی فضا محدود خواهد بود.

 • برای حجم کم یا متوسط ​​کالا طراحی شده است

به عنوان یک قاعده کلی، سیستم‌های ذخیره‌سازی انتخابی برای شرکت‌هایی طراحی می‌شوند که انبارهای آنها قرار است دارای حجم کم یا متوسط ​​کالا با چرخش بالا باشد. این ویژگی برای شرکت هایی است که تعداد و حجم بارهای واحد بالایی دارند، زیرا ممکن است هزینه ذخیره سازی افزایش یافته باشد.

 • هزینه ذخیره سازی بالا در هر متر مربع

با وجود مقرون به صرفه بودن در طراحی و نصب آنها، هزینه های ذخیره سازی آنها در هر متر مربع در نهایت بالاتر است، زیرا آنها فشرده نیستند و به فضای بیشتری برای ذخیره بارهای واحد نیاز دارند.

کاربردهای رایج ذخیره سازی انتخابی

با مزایا و معایب به وضوح تعریف شده، ذخیره سازی انتخابی را می توان در انبارهایی با ویژگی ها یا نیازهای زیر اعمال کرد:

 • شرکت هایی که نیاز به ذخیره انبوهی از مراجع مختلف محصول دارند.
 • شرکت ها یا انبارهایی که نیاز به دسترسی مستقیم به تمام بارهای واحد کالای خود دارند.
 • شرکت هایی که کالاهایشان همگن نبوده و دارای چرخش بالایی هستند.
 • شرکت هایی که محصولاتی با ویژگی های خاص و غیر متعارف مانند قرقره، درام یا ظروف ذخیره می کنند.
 • شرکت هایی که ذخیره سازی بارهای سنگین (پالت) و بارهای متوسط ​​یا سبک (چینگ) را ترکیب می کنند.

انواع سیستم های ذخیره سازی انتخابی

ما در زیر تفاوت‌های بین انواع مختلف سیستم‌هایی را که امکان ذخیره‌سازی انتخابی، عمدتاً قفسه‌بندی انتخابی پالت قابل تنظیم و VNA را فراهم می‌کنند، تحلیل می‌کنیم. سپس 2 سیستم ذخیره سازی را که نمی توان آنها را کاملاً انتخابی در نظر گرفت، مشخص می کنیم، یعنی سیستم های قفسه بندی پالت دوبل عمیق و سیار.

قفسه پالت قابل تنظیم

قفسه پالت قابل تنظیم سنتی ترین سیستم ذخیره سازی انتخابی است.

این شامل یک ساختار ساده است که از قاب ها و تیرها تشکیل شده است و برای ذخیره بارهای واحد به صورت مکانیکی با استفاده از لیفتراک طراحی شده است. لیفتراک ها از راهروهای کاری که موازی با هر ردیف قفسه بندی هستند به پالت ها دسترسی پیدا می کنند. گزینش پذیری یا دسترسی مستقیم به بارهای واحد کامل است.

قفسه بندی VNA (راهروی بسیار باریک)

قفسه بندی VNA (راهروی بسیار باریک) به سادگی اقتباسی از سیستم قفسه بندی پالت قابل تنظیم است که در آن راهروهای کاری که لیفتراک ها از امتداد آن عبور می کنند به طور قابل توجهی باریک می شوند.

لیفتراک های ویژه VNA که گهگاه برای ایمنی بیشتر با سیم هدایت می شوند، استفاده می شود. به لطف این باریک شدن راهروهای کار، گزینش پذیری همه پالت ها حفظ می شود، اما بهینه سازی فضا تا 40٪ قابل دستیابی است.

قفسه پالت دوگانه عمیق

Double Deep Pallet Racking نیز اقتباسی از سیستم قفسه بندی پالت قابل تنظیم است، اما در این مورد نمی توان آن را یک سیستم کاملاً انتخابی در نظر گرفت.

ساختاری مشابه با قفسه های قابل تنظیم پالت طراحی شده است، اما اجازه می دهد تا پالت ها را در 2 عمق ذخیره کنند، بنابراین تراکم ذخیره سازی افزایش می یابد، اما دسترسی مستقیم به تمام بارهای واحد از بین می رود.

 

مزایا و معایب سیستم های ذخیره سازی انتخابی

 

قفسه بندی پالت موبایل

در Mobile Pallet Racking ساختاری با پایه مشابه قفسه پالت قابل تنظیم طراحی شده است، اما در اینجا سازه بر روی پایه های متحرک نصب می شود که امکان جابجایی بلوک های قفسه را در 2 جهت فراهم می کند.

بنابراین یک ساختار فشرده با چگالی بالا ایجاد می شود و تنها راهروی کاری که می خواهیم در آن کار کنیم و به بار دسترسی داشته باشیم باز است.

همانطور که در مورد فوق، نمی توان آن را یک سیستم انتخابی نیز در نظر گرفت زیرا فقط می توان به واحد بارهای راهروی انتخاب شده برای باز شدن دسترسی داشت. با این حال، دسترسی به تمام پالت‌ها در راهروی باز مستقیم و فوری است، بنابراین یک راه‌حل ترکیبی بین یک سیستم انتخابی و یک سیستم فشرده در نظر گرفته می‌شود که در برخی از انبارها، عموماً با شرایط ذخیره‌سازی سرد یا انجماد، بسیار مفید است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای خرید این محصول لطفا فرم زیر را پر کنید

× مشاوره خرید