معرفی و کاربرد انواع پالت در انبار

معرفی و کاربرد انواع پالت در انبار

پالت ها تجهیزات لجستیکی مهمی هستند. پالت یک پلت فرم قابل حمل و صلب است که مسطح است و می تواند بار را حمل کند. انواع مختلفی از پالت ها برای انباشته کردن، ذخیره سازی، مونتاژ یا حمل و نقل کالا استفاده می شود. آنها با امکان جابجایی آسان کالاهای انباشته شده با استفاده از ماشین آلات یا ابزارهایی مانند لیفتراک و جک پالت، کارایی عملیاتی انبار را بهبود می بخشند.

در اینجا میخواهیم به معرفی و کاربرد انواع پالت در انبار اشاره کنیم. قابل استفاده مجدد یا قابل مصرف، ساخته شده از چوب، پلاستیک یا فلز، و مونتاژ متفاوت ،برگشت پذیر، قابل انباشته شدن و غیره.

 

پالت چیست؟

پالت تکیه گاه یا پلتفرمی برای تخته ها است که بار را روی هم قرار می دهند. آنها قاب های سفت و سختی هستند که کالاها روی آنها قرار می گیرند و به صورت همگن در ارتفاع و روی سطح پالت توزیع می شوند. پالت ها و در نتیجه بار، از یک طرف قفسه یا انبار به طرف دیگر توسط لیفتراک یا کامیون حمل پالت حمل می شود.

 

اجزای اصلی عملیات انبارداری شما چیست؟

قفسه‌بندی پالت، قفسه‌ها، تجهیزات جابجایی پالت، کارمندان و نرم‌افزارهای کنترل موجودی، همگی آسان هستند. اما بدون یک کالای اصلی، عملیات انبارداری شما از زمین خارج نمی‌شود و این همان پالت‌ها هستند.

مدیران باتجربه انبار و تیم های لجستیک ارزش معرفی و کاربرد انواع پالت در انبار را درک می کنند، اما چیزهای زیادی در زمینه انتخاب این نوع از تجهیزات فروشگاهی وجود دارد.

 

انواع متداول پالت انبار

 • پالت چوبی
 • پالت پلاستیکی
 • پالت فلزی

 

پالت های چوبی

نوع چوب و میزان رطوبت بسته به تولید کننده پالت متفاوت است، اما به طور کلی پالت های چوبی انتخاب جهانی خوبی هستند. جایی که باید در مورد استفاده از پالت های چوبی نگران باشید مربوط به موجودی است که در برابر آلودگی باکتریایی یا شیمیایی آسیب پذیر است.

به دلیل رطوبت ذاتی چوب، پالت ها می توانند باکتری ها را در خود جای دهند و به طور بالقوه رطوبت را به موجودی در معرض آسیب منتقل می کنند و باعث آسیب می شوند. چوب همچنین می تواند مستعد ابتلا به حشرات باشد. علاوه بر این، چوب می تواند خرد شود و/یا اتصال دهنده هایی مانند میخ یا پیچ ممکن است شل شوند و در موجودی در معرض قرار بگیرند. پالت های چوبی برای مواد مهر و موم شده و/یا مواد غیرقابل تجزیه ایده آل هستند.

 

مزایای پالت چوبی

 • مقرون به صرفه
 • سبک وزن
 • قابل تنظیم
 • قابل تعمیر
 • قابل بازیافت

 

پالت پلاستیکی

پلاستیک در قیمت اولیه می تواند 3 برابر گرانتر از چوب باشد. با این حال، اگر یک کنترل موجودی دارید، پلاستیک می تواند یک انتخاب اقتصادی باشد.

نگرانی های دیگر برای پالت های پلاستیکی وزن بار بیش از 1500 پوند، قرار گرفتن در معرض گرما یا استفاده در سیستم های قفسه بندی پویا است. در حالی که قرار گرفتن در معرض گرما باید بسیار زیاد باشد تا به پالت پلاستیکی آسیب برساند، در سناریوهای خاصی از ذخیره سازی و حمل و نقل یک نگرانی است.

در قفسه‌های پالت دینامیکی مانند سیستم‌های جریان پالت و چرخ دستی پس‌بُک، شکل پالت پلاستیکی اولین نگرانی است. علاوه بر این، پالت های پلاستیکی می توانند تحت فشار خم شوند که می تواند سیستم جریان شما را تنگنا کند. پالت های پلاستیکی برای ذخیره سازی داخلی یا خارجی، محصولات شکننده، فرآوری مواد غذایی و محصولات دارویی ایده آل هستند.

 

مزایای پالت پلاستیکی

 • بادوام
 • پاک شوندگی راحت
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • سبک وزن
 • تکه تکه نشوید
 • قابل بازیافت
 • بدون حشرات

 

پالت فلزی

اکثر پالت های فلزی از فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند. پالت های فلزی فولادی برای محصولاتی که مستعد خوردگی هستند و/یا به یک “محیط بسته” نیاز دارند، مانند قطعات خودرو، مهمات، ایده آل هستند. از معایب پالت های فلزی می توان به قیمت اولیه بالا، وزن پالت و حساسیت به زنگ زدگی اشاره کرد.

 

مزایای پالت فلزی

 • سفت
 • قوی
 • بهداشتی
 • بدون حشرات

 

توصیه هایی برای بارگیری کالا در پالت

این مانور مهم‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد، زیرا حمل و نقل صحیح پالت و بارگیری کالا در پشتیبانی مذکور تا حد زیادی به وضعیت صحیح محصولات بستگی دارد:

 • برای جلوگیری از انباشته شدن نامتعادل، هیچ شکافی بین پالت ها باقی نگذارید.
 • اگر قرار است پالت ها را با کامیون یا هر وسیله حمل دیگری حمل کنید، پالت ها را به صورت ضربدری قرار دهید.
 • بار نباید از ابعاد پالت تجاوز کند. اگر چنین شد، بار را جمع کنید.
 • ارتفاع و وزن بار را بدانید تا دقیقا بدانید چه تعداد پالت را می توان در وسایل حمل و نقل یا انبار بارگیری کرد.
 • کالاها در حالت ایده‌آل باید به گونه‌ای قرار بگیرند که حمل و نقل پالت را برای لیفتراک آسان‌تر کند.

 

روش های ذخیره سازی پالت

 1. انباشتن بلوک: پالت های دارای بار واحد بر روی یکدیگر چیده می شوند و در خطوط در کف انبار چیده می شوند. وضعیت پالت، وزن قابل تحمل آن، ظرفیت لیفتراک تعیین کننده فاصله ارتفاعی است که در آن بارهای مختلف نگهداری می شود.
 2. قاب های انباشته: از عرشه ها و پست ها برای ساخت قاب های انباشته استفاده می شود. اینها را می توان از یک مکان به مکان دیگر منتقل کرد. این قاب های انباشته برای ذخیره بارهایی که قابل انباشته شدن نیستند استفاده می شود. با استفاده از این قاب ها می توان برای ارتفاع زیاد روی هم چیدمان کرد.
 3. Single-Deep Pallet Rack: این سیستم به دسترسی به هر پالت به صورت جداگانه کمک می کند. بنابراین، کارگران می توانند هر پالت را مستقیماً در محل خود تعویض کنند. این قفسه می تواند پیکربندی های مختلفی داشته باشد که در آن هر پالت در ارتفاع های مختلف قرار می گیرد. این روش به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. تنها ایراد چنین سیستمی نیاز آن به یک سطح وسیع کف است.
 4. قفسه پالت دو عمقی: نوعی از سیستم قفسه عمیق تکی با دو پالت روی هم چیده شده است. این به کاهش نیاز به تعداد زیادی راهرو کمک می کند. برای جدا کردن پالت ها از قفسه بندی به یک لیفتراک دو دستی خاص نیاز است.
 5. قفسه درایو: اینها دارای فضایی برای 5-10 بار پالت هستند. دارای خطوط ورودی است که به دسترسی به پشته با لیفتراک برای قرار دادن و حذف بارهای پالت در شمع ها کمک می کند. به همین دلیل جابجایی بارها در دسترس تر می شود. با این حال، از آنجایی که فضای کمتری فراهم می شود، استفاده از لیفتراک به یک فرآیند خسته کننده و زمان بر تبدیل می شود زیرا کار با آن دشوار می شود.
 6. قفسه جریان پالت: یک تسمه نقاله برای برداشتن اقلام از یک انتهای پشته استفاده می شود. به این ترتیب، حذف انجام می شود به طوری که آیتم قرار داده شده در ابتدا در پشته می تواند ابتدا حذف شود. سپس پالت بعدی جای خود را می گیرد. با این حال، ثابت می کند که یک گزینه پرهزینه است.
 7. Push Back Rack: برای فشار دادن بار به داخل پشته از یک حامل هدایت شونده استفاده می شود. با قرار دادن هر بار در پشته، همه بارهای دیگر بیشتر به عقب حرکت می کنند. به این ترتیب، پس از برداشتن یک بار، بار دیگر به موقعیت خود حرکت می کند. بنابراین، سهام را می توان در صورت نیاز بر اساس موقعیت آن حذف کرد.

 

مزایای استفاده از پالت

 1. تخلیه و بارگیری سریعتر : این به حمل و نقل بهتر و رسیدن یا ارسال به موقع کالا کمک می کند. وسایل نقلیه تحویل بهتر سازماندهی شده و مدیریت آنها آسان است.
 2. کاهش نیاز به نیروی کار: از آنجایی که پالت سازی به مکانیزه کردن فرآیند ذخیره سازی و حمل و نقل کمک می کند. بنابراین، دست زدن به دست و مشکلات آن به طور قابل توجهی کاهش می یابد.
 3. محصولات حساس به دما بهتر محافظت می شوند : کالاهایی که فاسد شدنی هستند و در انبارهایی نگهداری می شوند که کنترل دما ندارند، در هنگام نگهداری در پالت ها احتمال خراب شدن کمتری دارند.
 4. خطر آسیب کمتر : پالت ها مانند تجهیزات حفاظتی هستند که کالاها را ایمن نگه می دارند. از آنجایی که آنها در انبار و حمل و نقل به طور مناسب روی هم چیده شده اند، از افتادن یا کوبیدن آنها جلوگیری می شود.
 5. کارگران ایمن تر هستند : از آنجایی که مشارکت نیروی کار کمتر است، احتمال آسیب به کارگران کمتر است. به این ترتیب کالاها روی کارگران نمی افتد یا لبه های نامنظم باعث آسیب سایشی نمی شود.
 6. استانداردسازی : از آنجایی که تقریباً همه پالت ها دارای اندازه های از پیش تعیین شده ای هستند که توسط دستورالعمل های استاندارد تجویز شده است، انباشتن پالت ها را می توان دقیقاً قبل از ارسال یا حتی در حین حمل و نقل برنامه ریزی کرد.

 

نتیجه گیری

معرفی و کاربرد انواع پالت در انبار همیشه به شرکت های انبارداری برتری استراتژیک و رقابتی نسبت به رقبای خود می دهد. ذخیره سازی دستی که باید در غیاب پالت سازی انجام شود می تواند منجر به چندین خطا و خطاهای انسانی شود. بنابراین پالت ها با افزایش کارایی خود به کاهش سختی جابجایی کالا کمک می کنند.

انبارداری مدرن همه چیز در مورد پالت سازی است. به دلیل کارایی که در زنجیره تامین کلی به ارمغان می آورد، فعالانه گنجانده شده است. پالت سازی به بخشی جدایی ناپذیر از زنجیره تامین تبدیل شده است و به بسیاری از مشاغل کمک می کند تا انتظارات مشتریان خود را بهتر برآورده کنند. ما در شرکت تک قفسه در تلاشیم به شرکت‌ها یک شبکه انبارداری با دسترسی آسان ارائه کنیم که در آن می‌توانند فضای ذخیره‌سازی و خدماتی را برای افزایش کارایی ذخیره‌سازی پالت پیدا کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طیف وسیعی از خدمات شرکت تک قفسه، همین امروز با شماره 2-02165610031 تماس بگیرید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


برای خرید این محصول لطفا فرم زیر را پر کنید

تماس با ما