بسته بندی اولیه، ثانویه و ثالث: انواع و تفاوت در نگهداری آنها

بسته بندی اولیه، ثانویه و ثالث: انواع و تفاوت در نگهداری آنها

بسته بندی یک عنصر کلیدی در حفاظت از کالاهای انبار است. وظیفه اصلی آن ایمن سازی و گروه بندی محصولات ذخیره شده است. در زیر به بررسی انواع بسته بندی، ویژگی ها و تفاوت های نگهداری آن ها می پردازیم.

مفهوم بسته بندی و عملکرد در یک انبار

مفهوم بسته بندی به عناصری اطلاق می شود که از کالاها برای حمل، نگهداری و جابجایی آنها محافظت می کند و آنها را به هم می چسباند. در طول فرآیندهای زنجیره تامین، محصولات در معرض یک سری خطرات بالقوه قرار می گیرند که بسته بندی باید آنها را به حداقل برساند.

خطرات ممکن است به دلیل شرایط محیطی (دمای شدید یا رطوبت)، خطاهای حمل و نقل (تصادف، خراش، له شدن، و غیره)، خرابی انبار (انقضا، فرسایش، خوردگی، و غیره) یا موارد دیگر مانند سرقت و سرقت باشد.

این خطرات بسته به نوع بار ذخیره شده، به ویژه در مورد ذخیره سازی مواد شیمیایی، می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

بنابراین توابع اصلی ذخیره سازی در زنجیره تامین را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • از کالاها در تمام مراحل زنجیره تامین محافظت کنید
 • تسهیل رسیدگی به محصولات با گروه بندی صحیح
 • ویژگی های کالا را برای اطمینان از حمل و نقل صحیح آنها به اشتراک بگذارید
 • گاهی اوقات، به ویژه در شرکت‌های تجارت الکترونیک، بسته‌بندی همچنین وظیفه برقراری ارتباط با مشتری نهایی و ایجاد وفاداری آن را دارد و تصویر برند شرکت را ارتقا می‌دهد.

نوع بسته بندی: بسته بندی اولیه، ثانویه و ثالثیه

انواع بسته بندی عمدتاً بر اساس مکانی که هر کدام در لایه های مختلف حفاظتی محصول اشغال می کند، سازماندهی می شوند.

 • بسته بندی اولیه

بسته بندی اولیه نوعی بسته بندی است که در تماس مستقیم با محصولات است. هدف اصلی آن محافظت از آن ها و حفظ ویژگی های ایده آل آن ها است. بسته بندی اولیه یک محصول اولین ماده یا لایه ای است که دور آن پیچیده شده و کوچکترین واحد فروش آن را مشخص می کند.

جدای از نگهداری محصول در شرایط خوب، مهم است که بسته بندی اولیه چشم نواز و جذاب باشد، زیرا اولین تصویری است که مشتری نهایی هنگام تماس با محصول دریافت می کند. این امر به ویژه در محصولات مصرفی یا فروش آنلاین اهمیت دارد.

کارکردهای بسته بندی اولیه جداسازی، محافظت، ایمن سازی، ارتباط با خصوصیات و انقضا و در برخی موارد جلب توجه و ایجاد وفاداری است.

این بسته بندی است که ارتباط یا دید کمی در عملیات روزانه انبار دارد، زیرا توسط بسته بندی های ثانویه و ثالث پوشیده و گروه بندی می شود.

به عنوان مثال، موارد زیر بسته بندی اولیه برای کالاها در نظر گرفته می شود:

 • کارتن های شیر
 • قوطی نوشابه
 • بطری های پلاستیکی برای مواد شوینده
 • گونی برای بسته بندی بتن
 • جعبه های مقوایی برای مبلمان
 • بسته بندی ثانویه

هدف از بسته بندی ثانویه ایجاد گروه بندی یکتا برای انواع بسته بندی اولیه است تا ذخیره سازی، حمل و نقل و جابجایی آسان تر شود. به طور کلی، این نوع بسته بندی تقویتی را برای بسته بندی و ایمن کردن واحدهای فروش اضافه می کند. با این حال، گاهی اوقات محصولات مصرفی نیز به صورت گروهی به بازار عرضه می شوند، بنابراین آنها باید ارتباطی و چشم نواز باشند.

به طور کلی، بسته بندی ثانویه به صورت جعبه های مقوایی یا سایر مواد با اندازه ها و ضخامت های مختلف و همچنین به عنوان فیلم پلاستیکی ارائه می شود.

 

بسته بندی اولیه، ثانویه و ثالث: انواع و تفاوت در نگهداری آنها

 

 • بسته بندی سوم

بسته بندی سوم به طور کلی لایه بیرونی، آخرین و بزرگترین قطعه بسته بندی است که در داخل انبار نیز نگهداری و جابجا می شود. به طور طبیعی بسته بندی سوم از گروه بندی محصولات در بسته بندی اولیه و ثانویه تشکیل شده است.

رایج ترین نوع بسته بندی ثالثیه، پالت هایی از مواد مختلف، جعبه های مقوایی سفت و سخت، ظروف یا هر اقلام دیگری است که یک بار واحد را برای حمل و نقل و ذخیره سازی ساده کالا ایجاد می کند.

در بسته بندی ثالث، فشرده سازی کالا و پایداری و مقاومت بار واحد به منظور نگهداری در قفسه بندی صنعتی با ایمنی کامل و بهینه سازی کامل فضای موجود در انبار کلید خواهد بود.

بنابراین، برای مثال، نوشابه را به عنوان یک محصول در نظر می گیریم، بسته بندی اولیه بطری، بسته بندی ثانویه جعبه مقوایی است که بطری ها در آن بسته بندی می شوند، و بسته بندی سوم پالت است که جعبه های مختلف نوشابه را در کنار هم قرار می دهد.

چگونه بسته بندی هر محصول را تعیین کنیم؟

انتخاب بسته بندی مناسب برای یک محصول خاص تصمیمی است که همانطور که توضیح داده شد بر تمام مراحل زنجیره تامین و رضایت مشتری نهایی تاثیر می گذارد.

هنگام تصمیم گیری در مورد یک نوع بسته بندی یا دیگری، متغیرهای زیر باید در نظر گرفته شوند:

 • یکی از اولویت ها باید بهینه سازی هزینه باشد. هزینه مستقیم بسته بندی نباید بر سودآوری محصول تأثیر بگذارد و کارآمدترین بسته بندی آن است که محصول را با کمترین هزینه منابع ایمن و محافظت کند.
 • بسته بندی انتخاب شده باید به کاهش زمان نگهداری، حمل و نقل و جابجایی در تمام مراحل زنجیره تامین کمک کند.
  نوع محصول به وضوح نوع بسته بندی را مشخص می کند. بنابراین بررسی اینکه آیا کالا قابل فاسد شدن است یا خیر، مایع، جامد یا حتی گاز
 • است و وزن و اندازه آن ضروری است.
 • مواد شیمیایی یا محصولات با ویژگی های خطرناک باید بسته بندی خاصی داشته باشند که آنها را ایمن کند.
 • نگرانی روزافزون جهانی برای کاهش ضایعات در فرآیندهای بسته بندی موضوعی است که شرکت های بزرگ را ملزم به سازگاری مداوم با برنامه های زیست محیطی خاص برای پایدارتر کردن بسته بندی می کند.

مطالب مرتبط:

معرفی ذخیره ایمنی در انبار و نخوه محاسبه آن

مزایا و معایب انبارداری چیست؟

معرفی سیستم انبارداری هوشمند

خرید استند فروشگاهی

خرید قفسه فروشگاهی

خرید چرخ فروشگاهی

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای خرید این محصول لطفا فرم زیر را پر کنید

× مشاوره خرید