انواع تجهیزات حمل و نقل مواد

انواع تجهیزات حمل و نقل مواد

اگر مواد و تجهیزات مختلفی را در یک انبار نگه داری می کنید، احتمالاً مجبور خواهید بود محصولات و مواد زیادی را با استفاده از سیستم های قفسه انباری و… مدیریت کنید. یکی از مهمترین وظایف شما این است که مطمئن شوید این مواد در طول ذخیره سازی آسیب نمی بینند و به سرعت در فرآیندهای مختلف تولید شما حرکت می کنند. بدون تجهیزات و سیستم های حمل و نقل مناسب در کنارتان، محصولات موجود به احتمال زیاد به آسیب دیده و از اهداف بهره وری عقب می مانید.

برای اینکه در صنعت خود رقابتی باقی بمانید، به تجهیزات حمل و نقل مواد material handling equipment (MHE) نیاز دارید که برای رسیدگی به مواد شما و برای سرعت بیشتر ساخته شده باشد. همانطور که به دنبال اضافه کردن تجهیزات و سیستم های جابجایی مواد به انبار خود هستید، در مورد دسته بندی های اصلی MHE و اینکه چرا داشتن آن بسیار مهم است بیشتر بدانید.

حمل و نقل مواد چیست؟

جابجایی مواد به نگهداری، کنترل، حفاظت و جابجایی محصولات و مواد در طول انبارداری، مصرف، ساخت، دفع و توزیع اشاره دارد. بسیاری از انواع تجهیزات و سیستم‌ها از گزینه‌های دستی گرفته تا گزینه‌های کاملاً خودکار برای کمک به حمل و نقل مواد وجود دارند. استفاده از تجهیزات جابجایی مواد برای اطمینان از عملکرد خوب زنجیره تامین بسیار مهم است.

انواع تجهیزات جابجایی مواد برای انبارها

برای درک اینکه تجهیزات جابجایی مواد چیست و چگونه از آن استفاده می شود، باید چهار نوع اصلی MHE را بشناسید:

  • تجهیزات ذخیره سازی و جابجایی
  • سیستم های خودکار
  • کامیون های صنعتی و لیفتراک
  • جابجایی مواد فله

با دانستن بیشتر در مورد این چهار دسته اصلی، از انواع تجهیزات متناسب با نیازهای شرکت خود آگاهی بیشتری خواهید داشت. اولین گام برای ساختن یک سیستم جابجایی مواد موثر، شناخت گزینه های خود است. در زیر می توانید در مورد چهار نوع مختلف MHE مورد استفاده در انبارها اطلاعات بیشتری کسب کنید:

  • تجهیزات ذخیره سازی و جابجایی

تجهیزات ذخیره سازی و جابجایی برای نگهداری مواد در مواقعی که از مواد استفاده نمی شود طراحی شده است. آنها همچنین محصولات را در ابتدا یا انتهای یک فرآیند تولید نگه می دارند. این تجهیزات بسته به نیاز کاربر ممکن است در کوتاه مدت یا بلند مدت استفاده شود. توجه به این نکته مهم است که این تجهیزات معمولاً خودکار نیستند. تجهیزات ذخیره سازی و جابجایی خودکار به عنوان سیستم های مهندسی یا سیستم های خودکار شناخته می شوند.

 

تجهیزات ذخیره سازی و جابجایی

 

اشکال رایج تجهیزات ذخیره سازی در حمل و نقل مواد، قفسه بندی، قفسه و پالت است. این اقلام همانند قفسه فروشگاهی به انبارها و سایر مشاغل اجازه می دهد تا مواد را به طور مرتب ذخیره کنند. این مواد اغلب در زمانی که قرار است وارد چرخه تولید شود یا در انتظار حمل و نقل باشد روی تجهیزات ذخیره می شود. ذخیره سازی، حمل و نقل و توزیع برای چرخه تولید یک شرکت بسیار مهم است.

مزیت اصلی این قطعات این است که به شرکت اجازه می دهد کارآمدتر باشد. سیستم تولید یک انبار به تجهیزات و توانایی کارکنان آنها برای دسترسی سریع و حمل و نقل مواد متکی است. شما نمی خواهید گلوگاه در فرآیند تولید ایجاد شود. تجهیزات ذخیره سازی و جابجایی باعث می شود تا سایر تجهیزات بتوانند مقادیر زیادی از مواد را جمع آوری کرده و از مکانی به مکان دیگر منتقل کنند.

برخی از قطعات اولیه تجهیزات ذخیره سازی و جابجایی عبارتند از:

قفسه‌ها

انواع مختلفی از قفسه‌ در تأسیسات مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله قفسه‌های کشویی، قفسه‌ راک، قفسه‌های فشاری و قفسه‌های درایو. این قفسه ها به در دسترس نگه داشتن مواد شما و صرفه جویی در فضای کف کمک می کنند.

قفسه ها، سطل ها و کشوها

قفسه ها یکی از اساسی ترین انواع اقلام ذخیره سازی هستند و معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند. کشوها و سطل های داخل قفسه به نگهداری مواد کوچکتر به شیوه ای سازمان یافته کمک می کنند.

قاب های انباشته

همانطور که از نامشان پیداست، قاب های انباشته می توانند مانند بلوک ها روی هم چیده شوند. مزیت اصلی آنها این است که اجازه می دهند مواد شکننده یا خرد شونده ذخیره شده در پالت ها روی هم چیده شوند. این روش باعث صرفه جویی در فضا و منظم نگه داشتن مواد می شود.

نیم طبقه

اگر به دنبال پاکسازی فضای بیشتری از کف در یک مرکز هستید، نیم طبقه می تواند یک انتخاب عالی باشد. نیم طبقه یک سکوی سرپوشیده است که از سطح زمین، شبیه به سطح دوم، بلند شده است. برخی از انواع اصلی نیم‌ساخت‌ها شامل پایه‌های ساختمانی، مدولار، متحرک، پشتیبان قفسه‌ای و ایستاده هستند.

  • سیستم های خودکار

سیستم های خودکار یا سیستم های مهندسی شده کاملاً خودکار هستند. آنها برای کمک به ذخیره سازی و حمل و نقل مواد استفاده می شوند. یک سیستم خودکار به‌جای اینکه یک دستگاه واحد باشد، معمولاً از چندین واحد ساخته می‌شود. یکی از رایج ترین اشکال این سیستم ها، سیستم های ذخیره سازی و بازیابی خودکار (AR/RS) است. این نوع سیستم معمولاً بسیار بزرگ خواهد بود. دارای راهروها و قفسه ها است. شاتل، وسیله ای بسیار شبیه به جمع کننده گیلاس، برای برداشتن مواد و قرار دادن آن بر روی سیستم استفاده می شود. یک اپراتور گاهی اوقات به صورت دستی از شاتل برای برداشتن اقلام و قرار دادن آنها در آن استفاده می کند، اما فرآیند چیدن نیز می تواند کاملاً خودکار و کامپیوتری باشد.

یکی از مزیت های اصلی AR/RS این است که می توان آن را به شبکه کامپیوتری یک مرکز متصل کرد. این ارتباط باعث می‌شود تا یک شرکت به راحتی نظارت بر سهام خود داشته باشد. AR/RS همچنین می‌تواند با سایر مراحل فرآیند یک مرکز ادغام شود تا همه چیز خودکارتر شود.

سایر انواع اولیه سیستم های خودکار عبارتند از:

سیستم های نوار نقاله

سیستم‌های نوار نقاله شامل مجموعه‌های مکانیکی یا دستگاه‌هایی هستند که به جابجایی مواد در اطراف یک مرکز با تلاش دستی کمی کمک می‌کنند. معمولاً یک سیستم نوار نقاله با یک قاب ساخته می شود که دارای چرخ، تسمه و غلتک نیز می باشد تا به جابجایی مواد در انبار کمک کند. شما می توانید اشکال مختلفی از نوار نقاله مانند زنجیر، عمودی، بالای سر، پیش بند و بسته شده را پیدا کنید.

 

سیستم های نوار نقاله

 

وسایل نقلیه هدایت شونده خودکار

شرکت هایی که می خواهند نیاز کارکنان خود به حمل و نقل مواد را از بین ببرند به وسایل نقلیه هدایت شونده خودکار (AGV) روی می آورند. این ماشین ها کامیون های کامپیوتری هستند که می توانند کاملا مستقل باشند. AVG ها را می توان برای حرکت در مسیرهای از پیش تعیین شده با استفاده از آشکارسازها و حسگرها تنظیم کرد. آنها بدون برخورد به چیزی یا شکستن از مسیرهای از پیش تعیین شده، مواد را در سراسر تاسیسات حمل می کنند.

سیستم های تحویل رباتیک

سیستم های تحویل رباتیک، کالاها و مواد را در اطراف یک مرکز حمل می کنند. آنها خودکار هستند تا کار را برای کارکنان آسان تر کنند. این سیستم ها معمولا به جابجایی کالا در خط مونتاژ کمک می کنند.

  • کامیون های صنعتی و لیفتراک

کامیون ها و لیفتراک های صنعتی دسته وسیعی از تجهیزات را پوشش می دهند. وجه مشترک آنها این است که تمام تجهیزات به حمل و نقل کمک می کنند. کامیون ها و لیفتراک های صنعتی در اندازه های مختلف موجود هستند. به عنوان مثال، می‌توانید چیزی به اندازه‌ای کوچک پیدا کنید که بتوان با آن کار کرد، و همچنین می‌توانید تجهیزاتی به اندازه کافی بزرگ برای رانندگی پیدا کنید.

این کامیون های صنعتی در دو نوع اصلی کامیون های انباشته و غیر انباشته تولید می شوند. کامیون غیر انباشته فقط برای حمل و نقل است. یک کامیون انباشته می تواند محصولات را بارگیری کرده و آنها را روی هم قرار دهد. معمولاً کامیون‌های صنعتی دارای ضمیمه‌هایی مانند سطوح مسطح یا چنگال‌هایی هستند که فرآیند حمل و نقل را آسان‌تر می‌کنند. این اتصالات برای چیدن سریع و آسان در زیر پالت ها قرار می گیرند.

کامیون های صنعتی مواد را از طریق وسایل دستی یا موتوری بلند می کنند. کامیون‌های صنعتی برقی معمولاً دارای کابین هستند و به راحتی می‌توانند مواد سنگین را برای اپراتور جمع‌آوری کنند. برخی از کابین‌های صنعتی با کمک برق باید در موقعیت خود قرار گیرند، اما همچنان می‌توانند مواد را از طریق کنترل‌ها بلند کنند. علاوه بر این، برخی از کامیون های صنعتی پیشرفته تر را می توان با استفاده از حسگرهای نوری و مسیرهای از پیش تعریف شده برای حرکت در امتداد طبقه انبار، خودکار کرد.

برخی از انواع اولیه کامیون های صنعتی عبارتند از:

کامیون های دستی

گاهی اوقات به عنوان یک دالی dolly از آن یاد می شود، کامیون های سکوی دستی از ابتدایی ترین اشکال کامیون های صنعتی هستند. آنها معمولا دارای یک دسته برای اهرم و یک پلت فرم کوچک برای قرار دادن اجسام سنگین روی آن هستند که حمل آن دشوار است. اپراتور تجهیزات را روی دسته می‌چرخاند و تجهیزات را به هر جایی که مورد نیاز است می‌پیچاند.

 

کامیون های سکو و پالت

کامیون های پلت فرم نوعی از کامیون های دستی هستند که سکوهای پهن تری دارند و در ارتفاع پایینی روی زمین قرار می گیرند. پالت تراک ها یا لیفتراک ها برای بلند کردن پالت ها طراحی شده اند. آنها زیر یک پالت می لغزند و سپس یک اپراتور پالت را به هر کجا که لازم است هدایت می کند. این نوع کامیون ها به دو صورت دستی و الکتریکی تولید می شوند.

ساید لودرها

ساید لودرها به گونه ای ساخته می شوند که در راهروهای باریک قرار بگیرند. آن‌ها اقلام را از جهات مختلف برمی‌دارند، و زمانی که یک انبار از فضای بیشتری استفاده می‌کند، با قرار دادن راهروها در نزدیکی هم، آنها را ایده‌آل می‌کند.

استکرهای راهپیمایی

یک استکر پیاده روی مواد را مانند لیفتراک بلند و جابجا می کند. اگرچه آنها با تاکسی برای اپراتور همراه نیستند، اما می توانند در نسخه های برقی برای کمک به حمل و نقل ارائه شوند.

جک پالت

یکی از انواع متداول تجهیزات انبار، جک پالت شکل بسیار ابتدایی لیفتراک است. آنها برای جابجایی مواد در یک انبار استفاده می شوند و اغلب به صورت دستی فشار داده می شوند، اگرچه گزینه های برقی نیز وجود دارد.

سفارش گیرندگان

سفارش گیرنده اپراتورها را از سطح زمین بلند می کند و به آنها اجازه می دهد تا به موادی که دسترسی به آنها سخت است در قفسه های بلند برسند.

 

تجهیزات ذخیره سازی و جابجایی

 

حمل و نقل مواد فله

تجهیزات حمل و نقل مواد فله به تجهیزاتی اطلاق می شود که مواد را به صورت فله ذخیره، کنترل و حمل می کند. معمولاً مواد به صورت شل خواهند بود. این نوع تجهیزات معمولاً نوشیدنی ها، اقلام فلزی، مواد معدنی، مواد غذایی و مایعات را مدیریت می کند. نمونه ای از سیستم حمل و نقل مواد حجیم، استفاده از تسمه نقاله برای انتقال مواد از یک منطقه از طبقه تولید به منطقه دیگر است. قیف‌ها و طبل‌ها را می‌بینید که اقلام شل را به قسمت‌هایی می‌فرستند که می‌توان آن‌ها را بسته‌بندی کرد یا به نحوی دستکاری کرد.

نمونه های رایج این نوع تجهیزات مواد عبارتند از:

استکرها

این قطعات حمل مواد حجیم، اقلام را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می کنند. استکرها خودکار هستند و اقلام و محصولات مختلف را در انبارها قرار می دهند.

تسمه نقاله

یکی از بخش های کلیدی سیستم نقاله، تسمه نقاله است. آنها معمولاً از قرقره ها یا درام ها برای چرخاندن تسمه و جابجایی مواد روی آن در داخل یک مرکز استفاده می کنند.

Reclaimers

Reclaimer یک دستگاه بزرگ است که برای انتخاب مواد از انبار شما استفاده می شود.

آسانسورهای سطلی و دانه ای

آسانسورهای سطلی را گاهی اوقات پایه دانه می نامند. آنها به حمل و نقل مواد فله به صورت عمودی کمک می کنند. آسانسورهای غلات مواد را در مسیر تولید جابجا می کنند و همچنین آن را ذخیره می کنند.

قیف ها

قیف ها به شکل قیف هستند و برای ریختن یا ریختن مواد در ظروف استفاده می شوند. آنها می توانند دهانه خود را ببندند و مواد را تا زمانی که نیاز به رها شدن داشته باشد نگه دارند.

سیلو

در مزارع رایج است، اما در انواع امکانات مفید است، سیلو برجی است که مواد را نگه می دارد. مواد متداول ذخیره شده در سیلوها عبارتند از غلات، خرده چوب، زغال سنگ، خاک اره و مواد غذایی.

لینک های مرتبط:

معرفی سیستم انبارداری هوشمند

تجهیزات مناسب برای جا به جایی مواد ضرورری در انبار

چگونه فضای انبار و ظرفیت ذخیره سازی را محاسبه کنیم؟

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای خرید این محصول لطفا فرم زیر را پر کنید

× مشاوره خرید