ایمنی انبار مواد غذایی

ویژگی انبارها

انبارها نیز با توجه به کاربرد و نگهداری از کالاهای مورد نظر در انواع مختلف، و متناسب با نوع کالای نگهداری شده طراحی می شوند و ویژگی های خاص خود را دارند. انبارها بر حسب نوع مصالح بکار برده شده در سازه ی آن ها به انبارهای آجری، چوبی و فلزی تقسیم می شوند. که هر کدام ویژگی های مختص به خود را دارد و برای نگهداری نوع خاصی از محصولات و کالاها بکار می رود. و همچنین انبارها بر حسب نوع ساخت و شکل، ساختارهای متفاوتی دارند و به انبارهای روباز و سر پوشیده تقسیم می شوند. در این مطلب می خواهیم در رابطه با انبار مواد غذایی اطلاعاتی کسب نماییم.

قفسه فلزی

قفسه راک

انبار سر پوشیده

به انبارهایی که فاقد فاقد دیوار بوده و تنها به وسیله ی سقف هایی که با پایه هایی به زمین متصل شده اند ساخته می شوند، انبار سر پوشیده میگویند.

انبار روباز

انباری که فاقد هر گونه سقف و ستون باشد و تنها از طریق سیم خاردار یا فنس کشی طراحی شده باشند، انبار روباز می گویند. که بیشتر برای پارکینگ ها، بنگاه ها، انبارهای صحرایی و.‌.. کاربرد دارند. تقسیم بندی انبار بر حسب نوع و مشخصات کالای نگهداری شده در آن ها متفاوت است.

انبار مواد اولیه

اینگونه انبارها وظیفه ی نگهداری و ذخیره یک یا چند نوع از مواد اولیه مورد مصرف در خط تولید را بر عهده دارند و گاهی اسم انبار را بر حسب مواد نگهداری شده نامگذاری میکنند‌. مثلا انبار جو یا انبار گندم.

انبار کالای پیش ساخته

این انبارها موادی که در خط تولید یا نزدیک خط تولید هستند را نگهداری میکنند این مواد مراحلی از تولید را گذرانده و نیاز به تکمیل دارند.

انبار کالای ساخته شده

این انبارها وظیفه ی ذخیره و نگهداری کالای ساخته شده را بر عهده دارد و نام همان کالای تولید شده را به انبار می دهند مثلا انبار فرش، تلویزیون. انبارها بر حسب خاصیت کالا نیز به انواع کالاهای فاسد شدنی، مواد آتش زا و فله ای تقسیم می شوند. که در این مقاله به نکات ایمنی در انبار مواد غذایی میپردازیم.

نکات ایمنی در انبار مواد غذایی

انبار مواد غذایی به دلیل مصرف افراد جامعه باید دارای اصول و ضوابطی جهت پیشگیری از ضرر و صدمات جانی به افراد باشد. شرایط نگهداری مواد غذایی و خوراکی در انبار مواد غذایی باید دارای مقررات و مصوبات ملی اداره کل نظارت بر مواد غذایی باشد. به دلیل تنوع مواد غذایی شرایط نگهداری آن ها باید دارای چند قسمت مجزا باشد. مواد اولیه، پیش ساخته و محصول نهایی به گونه ای نگهداری می شوند که از خرابی ها و آسیب های شیمیایی جلوگیری شود‌.

 

ایمنی انبار مواد غذایی

 

ویژگی محیط های اطراف انبار

 • محیط اطراف انبار باید با ارتفاع مناسب دیوار کشی شود تا از ورود حیوانات موذی جلوگیری شود. همچنین با تغییرات آب و هوایی موجب ورود گردو خاک زه داخل انبار نشود. از انباشته شدن هرگونه زباله و مواد زائد در اطراف و روی قفسه فروشگاهی خودداری شود‌‌. زیراکه موجب جمع شدن حشرات موذی می شود‌. سطل زباله به مقدار کافی برای جمع آوری مواد اضافی و آشغال ها از انبار موجود باشد.
 • درب ها و دیوارهای انبار باید فاقد درز و شکاف باشد و همچنین قابل شستشو بوده که از ورود حشرات و جمع شدن آلودگی در انبار جلوگیری شود.
 • سقف و کف دیوارها باید مقاوم و نفوذ ناپذیر باشد. کف انبار دارای شیب متناسب جهت حرکت آب به سمت فاضلاب و جلوگیری از جمع آوری آب در انبار شود. سقف انبار باید در مقابل تغییرات دمایی مقاوم باشد‌.
 • پنجره های انبار باید دارای اندازه های مناسب و فاقد شکاف باشند. برای جلوگیری از ورود آلودگی ها، گردو خاک و حشرات موذی بهتر است از توری های مناسب استفاده کنید که در هنگام باز گذاشتن پنجره ها از ورود آن ها جلوگیری شود.

بخش تجهیزات انبار

 • سیستم تهویه، سرمایشی و گرمایشی انبار باید به گونه ای باشد که هوای داخل انبار را یک تا دوساعت تخلیه کند. و متناسب با مواد غذایی نگهداری شده در کالا دمای انبار را تنظیم کنید.
 • وجود دستگاه دماسنج و رطوبت سنج در انبارها برای اندازه گیری دما و رطوبت ضروری میباشد.
 • وسایل مورد نیاز جهت نقل و انتقال مواد غذایی نظیر بالابر و نوار نقاله مقاوم و قابل شستشو در انبار که از آسیب های احتمالی جلوگیری میکند.
 • تجهیزات ایمنی و اطفا حریق وجعبه کمک های اولیه در انبار ضروری است.

بخش رفاهی و بهداشتی انبار

 • یک بخش مخصوص تعویض لباس کارکنان با کمد جدا برای هر یک در نظر گرفته شود.
 • سرویس های بهداشتی انبار برای کارکنان زن و مرد جدا بوده و به تعداد مناسب و مورد نیاز در انبار موجود باشد. محوطه سرویس های بهداشتی کاملا تمیز و قابل شستشو باشد و از مواد شوینده مناسب استفاده شود. دارای سطل زباله پدالی باشند و درب ورودی ها و پنجره ها به روی فضایی به دور از انبار باز شود.
 • رعایت اصول بهداشتی فردی و عمومی برای همه ی کارکنان ضروری است و همه باید دارای لباس مخصوص و کارت معتبر بهداشتی باشند.
 • استعمال دخانیات در انبار اکیدا ممنوع میباشد‌.

مطالب مرتبط:

استاندارد ایزو در انبارداری

مزایا و معایب انبارداری چیست؟

قفسه سوپر مارکتی

میز چک اوت

چرخ فروشگاهی

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای خرید این محصول لطفا فرم زیر را پر کنید

× مشاوره خرید