چگونه فضای داخلی فروشگاه را در یک روز تجهیز کنیم؟

تجهیز فضای داخلی فروشگاه در یک روز

در تجهیز کردن فروشگاه در یک روز مهم ترین عاملی که باید بیش از هر چیزی مورد توجه قرار بگیرد، سیستم قفسه بندی میباشد. عوامل دیگر تجهیزات فروشگاهی هستند که باید مطابق فضای فروشگاه تهیه و چیده شوند‌.

سیستم قفسه بندی

یکی از دغدغه های اصلی صاحبان مشاغل از جمله: فروشگاه ها، سوپرمارکت ها، انبارداران و سازمانهای مختلف، استفاده درست از فضای موجود و در دسترس قرار دادن اقلام مختلف برای مشتری است. قفسه ها در انواع مختلف طرح و رنگ به سلیقه ی مشتری و نحوه ی استفاده و کاربرد آن تولید میشوند.

قفسه بندی بازویی، دفتری، لانگ اسپن، قفسه فروشگاهی، مشبک، پالت راک و … از جمله سیستم قفسه بندی هستند که در مکان های مختلف، بسته به نیاز مخاطب مورد استفاده قرار میگیرند. افراد می توانند با استفاده از قفسه ها که کاربرد فراوان دارند در جهت نظم دهی به چیدمان و نگهداری اقلام مختلف نیز بهره ببرند. همچنین با در دسترس بودن محصولات و کالاها، موجب سرعت عمل در کارها و رضایت مشتری می شود.

قفسه ها در رنگ های مختلف، با توجه به مکان و نوع دیزاین، و از جنس چوبی، پلاستیکی و فلزی طراحی میشوند. که نوع فلزی آن از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است و برای اقلام و محصولات سنگین مورد استفاده قرار میگیرد.

قفسه فروشگاهی چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و مهم بودن زمان، برای جلب رضایت مشتری استفاده از امکانات و تجهیزات فروشگاهی و سوپرمارکتی بسیار حائز اهمیت است. چیدمان منظم و تقسیم بندی هر چه بهتر محصولات علاوه بر اینکه موجب در دسترس بودن راحت و آسان برای مشتری میشود، بلکه شکل و نظم خاصی را در سوپرمارکت حاکم میکند و ساختاری شکیل و فوق العاده را به محیط ارائه می دهد.

برای به نمایش گذاشتن محصولات و کالاهای موجود در سوپرمارکت ها، استفاده از قفسه های فروشگاهی یا سوپرمارکتی بهترین راهکار است. چرا که با چیدمانی منظم و تقسیم بندی درست و جدا مثلا: قفسه های حبوبات، بهداشتی آرایشی، خشکبار و … موجب دسترسی هر چه بهتر مشتری میشود. که نه تنها از تلف شدن وقت مشتری جلوگیری میکند، بلکه میزان رضایت آن ها را از خرید در سوپر مارکت شما افزایش میدهد. که همه ی اینها موجب دیده شدن سوپرمارکت و در الویت قرار دادن آن برای خریدهای روزانه است. و سبب افزایش سوددهی میشود.

انواع قفسه های فروشگاهی

با توجه به ابعاد و فضای داخلی سوپرمارکت، از قفسه هایی با اندازه های متفاوت استفاده میشود. که در طرح ها و رنگ های متنوع، ساختاری زیبا و منظم را به محیط و فضای داخلی سوپر مارکت هدیه میدهد. از آنجایی که تنوع قفسه ها زیاد است میتوانید هر آنچه که نیاز دارید را خریداری نمایید. و ظاهری زیبا و در خور را برای سوپرمارکت خود در نظر بگیرید.

  • قفسه های سوپرمارکت در انواع: قفسه بندی دیواری، قفسه بندی خود ایستا یک طرفه، قفسه بندی خود ایستا دو طرفه، قفسه راک تولید و طراحی میشوند.
  • قفسه بندی دیواری: همانطور که از نامش پیداست با پیچ و مهره به دیوار متصل میشود. دارای قابلیت تحمل وزن در حد معمول میباشد. با استفاده از قفسه بندی دیواری دیگر جای خالی در سوپر مارکت خود ندارید و بهترین استفاده را از فضای موجود برده اید. این نوع قفسه بندی از پانل، ستون و براکت ها تشکیل شده است. البته در این نوع قفسه بندی ستون ها به دیوار متصل میشوند و قفسه بندی یکطرفه خواهد بود.
  • قفسه بندی خود ایستا یک طرفه برای تجهیز فروشگاه: این نوع قفسه بندی هیچگونه اتصالاتی با دیوار ندارند. با پایه و تعادل مناسبی که دارد روی زمین کنار دیوار قرار میگیرد. از آنجایی که یک طرفه میباشد، فقط یک طرف آن قابلیت استفاده دارد.
  • قفسه بندی خود ایستا دو طرفه: این نوع قفسه بندی به دلیل دو طرفه بودن در وسط سوپرمارکت و جایی که مسیر تردد است قرار میگیرد. همانند قفسه های یک طرفه دارای پایه تعادل می باشد. اما بر خلاف آن در فضای باز قرار میگیرد و نیازی به نصب یا کنار دیوار قرار گرفتن ندارد.

 

نحوه ی چیدمان و قرار دادن قفسه ها برای تجهیز فروشگاه

 

نحوه ی چیدمان و قرار دادن قفسه ها برای تجهیز فروشگاه

دسته بندی و تقسیم کردن درست محصولات و کالاها شرایط مناسبی را برای برقراری ارتباط و جذب مشتری فراهم میکند. لذا بهتر است که صاحبین این مشاغل از برنامه ای دقیق و راهکاری مناسب برای چیدمان محصولات در قفسه ها استفاده نمایند. که اکنون به مواردی از آن اشاره میکنیم.
1. قرار دادن کالاهای پر مصرف در انتهای قفسه فروشگاه: افراد برای رسیدن به قفسه ی محصولات مورد نیاز و پر مصرف خود که در انتها قرار دارد از قفسه های دیگر که در ابتدای سوپرمارکت وجود دارد عبور میکنند. و همین امر موجب میشود تا محصولاتی را مشاهده کنند، که فراموش کردند یا از وجود همچین محصولی بی خبر بودند را انتخاب کنند. خرید و انتخاب جدید مشتری حتما به نحوه ی چیدمان شما در قفسه ها بستگی دارد‌.
2. قرار دادن محصولات فصلی در ابتدای قفسه ها: با توجه به فصلی بودن بعضی از محصولات بهتر است آن ها را در ابتدای سوپر مارکت قرار دهیم تا در دید مشتری قرار گیرد و موجب فروش هر چه زودتر آن شود. چرا که با فروش نرفتن این محصولات مجبور به قرار دادن تخفیف برای این نوع از محصولات خواهید شد.
3. قرار دادن کالاهای مرتبط در کنار هم (کراس مرچندایزینگ): با کنار هم قرار دادن کالاهایی که مکمل هم هستند میتوانید به افزایش فروش خود کمک کنید. به طور مثال: خمیر دندان و مسواک. این استراتژی برای افزایش میزان خرید و همچنین جلب رضایت مشتری بسیار حائز اهمیت است. لذا برای خرید لوازم مکمل و مورد نیاز خود نیاز به گشتن در قفسه های مختلف را ندارد.
4. قرار دادن محصولاتی چه ممکن است مورد یرقت قرار بگیرند در ابتدای قفسه ها: بهتر است محصولاتی که در معرض سرقت هستند را در نقاط کور سوپر مارکت قرار ندهید. برای جلوگیری از سرقت این محصولات بهتر است در زاویه دید قرار داشته باشند.
5. قرار دادن محصولات کم مصرف و حاشیه ای در کنار صندوق: اطراف صندوق فروشگاه یکی از محل هایی است که هنگام خروج مشتری نظر آن ها را جلب میکند. پس بهتر است اقلام کم مصرف و حاشیه ای مانند: باتری، لوازم آرایشی و جوراب و مانند اینها را در این مکان قرار دهید به صورتی که موجب اخلال در خرید مشتری نشود.

ویژگی های قفسه فروشگاهی

  • نصب آسان
  • استفاده از ضد زنگ در طراحی ظاهری قفسه
  • ظاهری زیبا و مدرن
  • متنوع بودن در طرح و رنگ
  • قابل استفاده در مکان های مختلف

قیمت و خرید قفسه های فروشگاهی

تعیین قیمت ثابت برای قفسه ها وجود ندارد. زیرا قیمت قفسه به نوع قفسه بندی، تعداد ابعاد و جنس قفسه بستگی دارد. هنگام خرید قفسه به فضایی که در اختیار دارید دقت کنید که طراحی قفسه ها به گونه ای باشد که بیشترین دید را نسبت به محصولات و کم ترین ترافیک را در سطح فروشگاه ایجاد کند. با توجه به نوع کالا، قفسه ی مورد نیاز را برای آن در نظر بگیرید. کالاهایی با وزن کمتر برای قفسه های دیواری مناسب هستند و در مقابل کالاهای سنگین را می توانید در قفسه های ایستایی یک طرفه یا دو طرفه قرار دهید.

ارتفاع و تعداد طبقات قفسه ها به گونه ای باشد که دسترسی به محصولات امکان پذیر باشد. از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار باشند، که با زیاد شدن وزن، قفسه ها دچار خطر ریزش و از هم پاشیدن بدنه نشود. قفسه ها با خاصیت ضد زنگی که دارند قابل شستشو هستند.

برای افزایش فروش در امور فروشگاهی، طراحی و چیدمان مناسب بسیار حائز اهمیت است. بنابراین نیاز است که یک سیستم قفسه بندی مناسب و تجهیزات مورد نیاز فروشگاهی را در کسب و کار خود به کار ببرید و یک فروشگاه مجهز و خاطره خوب از خرید را برای عموم افراد تداعی کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای خرید این محصول لطفا فرم زیر را پر کنید

× مشاوره خرید